seminárov počas pracovných dní. Externá forma, resp. štúdium popri zamestnaní, zvyčajne prebieha každý týždeň alebo každé dva týždne, a to jeden alebo dva dni. Základnou filozofiou externého štúdia je doplňovanie si kvalifikácie s minimálnou absenciou v práci. Preto je aj táto forma štúdia realizovaná na konci pracovného týždňa, alebo počas víkendov.
V súčasnosti ešte pretrvávajúce odbory externého štúdia už existujú v mnohých prípadoch len kvôli neustálemu, podľa Ministerstva školstva protizákonnému vyberaniu poplatku za štúdium. Výber poplatkov od externých študentov realizujú od vysokých škôl zväčša nezávislé spoločnosti, ktoré slúžia ako sprostredkovatelia medzi vysokou školou a študentom.
Nelichotivý stav v slovenskom vysokom školstve mala riešiť aj legislatíva, ktorá chcela do praxe zaviesť finančnú spoluúčasť denných, ako aj externých študentov vysokých škôl na financovaní svojho štúdia. Tento návrh však v parlamente neprešiel do druhého čítania. Preto vysoké školy, ktorým záleží aj na externej forme štúdia, prichádzajú s rôznymi alternatívnymi riešeniami.
Manévrovací priestor je však obmedzený, a tak môže nastať situácia, ktorá výrazne skomplikuje externistom štúdium. Vysoké školy totiž nemôžu požadovať, aby učitelia realizovali výučbu počas víkendov bez finančnej kompenzácie. A tak sa študent dostáva do "časovej pasce".
Alternatívnu formu externého štúdia v nadchádzajúcom akademickom roku 2004/2005 pripravili na Univerzite veterinárskeho lekárstva v Košiciach, v rámci odboru Kynológia. Ide o systém, ako to univerzita nazvala - "sústredení". Teda nepretržitej takmer každodennej výuky počas pracovného týždňa, v časovom vymedzení od piatich do dvanástich dní, jedenkrát v mesiaci. Takáto výuka je však z časového hľadiska pre niektorých zamestnaných študentov problémom. Pracovné voľno s najväčšou pravdepodobnosťou od zamestnávateľa nedostanú a vyberanie dovolenky je pomerne krátkozrakým riešením.
Len v prípade zimného semestra by sa totiž jednalo o celkovo 23 dní. Univerzita takýto spôsob výučby však obhajuje časovou efektívnosťou, ako aj šetrením cestovných nákladov študentov. Na odbor sú totiž prijatí študenti z celého Slovenska a tiež z Čiech. Problémom tzv. sústredení však môžu byť zvýšené náklady na ubytovanie počas času prebiehajúcej blokovej výuky. Na otázku, či po zvolení takejto formy vyučovacieho procesu nemajú obavu z 'odlevu' študentov prorektorka prof. MVDr. Viera Bajová, PhD. uviedla: "Pre veľký záujem o odbor sme prijali študentov nad predpokladaný limit, a tak septembrové realizovanie výučby by nemalo byť ohrozené". A takisto pripustila, že "niektorí študenti nemusia nastúpiť, s veľkým úbytkom prijatých adeptov na štúdium sa však nepočíta". Ako zároveň skonštatovala, nebránia sa ani prípadnej dohode s externými študentmi aj na inom časovom harmonograme výuky. Pri rozhovore s profesorkou Bajovou sme sa samozrejme nemohli vyhnúť ani otázke dlhodobej absencie študenta-zamestnanca v práci. "Určité komplikácie môžu nastať, no pre každého zamestnávateľa je výhodou mať kvalifikovaného pracovníka," uviedla Dr. Bajová. Odbor kynológia bude realizovaný na univerzite v nasledujúcom akademickom roku prvýkrát. Jedná sa o tzv. prvý stupeň vysokoškolského štúdia končiaci štátnou skúškou po troch rokoch a udelením akademického titulu bakalár.
Na dokreslenie tejto problematiky, sme sa pozreli aj na to, ako tento problém rieši Zákonník práce. Jedná sa o zákon 210/2003 prijatý 21. mája 2003, ktorý okrem iného uvádza, že zamestnávateľ má možnosť poskytnúť pracovné voľno zamestnancovi najmenej v rozsahu potrebnom na účasť na vyučovaní. Zamestnávateľ má možnosť poskytnúť pracovné voľno bez náhrady mzdy na zariadenie dôležitých osobných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času. Zákonník práce dáva tiež možnosť zamestnancovi, ktorý neodpracoval pre ospravedlnené prekážky v práci celý denný pracovný čas alebo celý týždenný pracovný čas, tento čas odpracovať. Zamestnávateľ je povinný umožniť mu nadpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
To, ako sa prípadná inovácia uplatní v praxi, si budeme musieť ešte nejakú dobu počkať. Samozrejme, svojich odporcov si nájde. Bude sa jednať hlavne o prípadných študentov z Košíc a okolia, pre ktorých dochádzanie nie je komplikáciou a finančnou záťažou. Ako aj tých, ktorí s nasledovným modelom budú mať problémy pri výkone svojej práce.
Autor: Peter Wolský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.