štátoch Európskej únie (EÚ) konzultovať pred odchodom do Bruselu s vládou. Ako zdôraznil ústavný právnik Radoslav Procházka, slovenský právny poriadok im totiž túto povinnosť neukladá. "Je teda vecou konkrétneho ministra, v akom rozsahu a akým spôsobom bude na zasadnutí rady vykonávať svoj politický mandát," dodal Procházka.
V budúcnosti však budú ministri zaviazaní stanoviskom parlamentného výboru pre európske záležitosti. Odmietavé stanovisko šéfov rezortov vnútra a spravodlivosti sa týkalo predbežného návrhu programového dokumentu. Ten sa týka ďalšej spolupráce v oblasti spravodlivosti a na jeseň o ňom bude ešte rokovať Rada ministrov a následne aj Rada EÚ. Procházka pripomenul, že ide o oblasť spadajúcu pod jednomyseľné hlasovanie. Znamená to, že ak Slovensko názor na uznávanie registrovaných partnerstiev nezmení, programový dokument nebude môcť byť schválený v navrhovanom znení.
Procházka sa domnieva, že Slovensko nezostane so svojím nesúhlasným postojom osamotené. Podľa neho sa dá očakávať, že možné odmietavé stanovisko budú prezentovať aj od vlád štátov, ktoré sú voči myšlienke registrovaného partnerstva zdržanlivé.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.