základe funkcie a platových tried, ale podľa hodnosti. "V súčasnosti základný funkčný plat predstavuje 41 percent a ostatné je vykrývané do tých sto percent rôznymi príspevkami a príplatkami," povedal štátny tajomník rezortu obrany Martin Fedor.
Podľa návrhu zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov bude základný plat vojaka predstavovať 95 percent a iba päť percent ostane na príplatky, pričom aj tie budú limitované pre istú kategóriu ľudí. Dôjde tak k redukcii príplatkov, ktorých je v súčasnosti takmer 19. Pripravovaný zákon by mal viesť k zatraktívneniu služby v armáde a zároveň sprehľadniť systém ohodnocovania vojakov, konštatoval Fedor. Terajší systém sa totiž podľa neho vyznačuje istou dávkou netransparentnosti a neprehľadnosti. Štátny tajomník považuje za reálnu účinnosť zákona od 1. januára 2005. Návrh je v súčasnosti v pripomienkovom konaní. Rozpor vyjadrilo podľa Fedora ministerstvo financií.
Hodnostný plat vojaka by sa mal podľa návrhu zákona vypočítať vynásobením priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR, ktorá je dnes asi 14 500 korún, a stanoveného koeficientu. Ten sa môže pohybovať od 1,07 do 7,376 v závislosti od dosiahnutej hodnosti a počtu odslúžených rokoch. Najnižší plat by tak mal vojak, ktorý odslúžil menej ako jeden rok. Najvyšší možný plat v armáde by zase dostal generál po odslúžení 27 rokov. V hodnostnom plate už bude zohľadnená služba vykonávaná v noci, cez víkend, vo sviatok, nadčasy a tiež služobná pohotovosť. Na príplatky by mali nárok výkonní letci, výsadkári a vojaci pracujúci v osobitných podmienkach alebo v sťaženom a zdraviu škodlivom prostredí. Profesionálni vojaci by mali poberať aj 13. a 14. plat.
Pripravovaný zákon zavádza pre profesionálnych vojakov tiež povinnosť podávať majetkové priznanie do 30 dní od vzniku služobného pomeru a potom do 31. marca za predchádzajúci kalendárny rok. Jeho súčasťou je aj čestné vyhlásenie vojaka, že nemá vedomosť o takých príjmoch osôb žijúcich s ním v domácnosti, ktoré možno považovať za nezdanené alebo za príjmy z nestatočných zdrojov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.