pol roka. Borrella včera zvolili poslanci EP na ustanovujúcej schôdzi v Štrasburgu hneď v prvom kole, keď v tajnej voľbe získal 388 z celkového počtu 647 platných hlasov. Celkovo hlasovalo 700 poslancov, 53 hlasovacích lístkov však bolo neplatných. Borrell potreboval na zvolenie aspoň 324 hlasov. Poľského liberálneho kandidáta Bronislawa Geremeka podporilo 208 poslancov, francúzsky komunista Francis Wurtz získal 51 hlasov. Výsledky oznámil po spočítaní hlasov taliansky poslanec Giovanni Berlinguer, ktorý zasadaniu predsedal z titulu najstaršieho člena EP.
Z výsledkov hlasovania vyplýva, že viacero poslancov z dvoch najsilnejších skupín - ľudovcov a socialistov - porušilo stranícku disciplínu. Ich frakcie sa totiž dohodli na rozdelení päťročného mandátu predsedu tak, aby prvú polovicu (do januára 2007) predsedal parlamentu socialista a druhú ľudovec. Ľudovci a socialisti však majú spolu 468 kresiel, za Borrella však hlasovalo "len" 388 poslancov. Viacerí ľudovci teda zrejme podporili kandidatúru poľského liberála Geremeka, ktorý získal 208 hlasov, hoci liberáli majú len 88 poslancov.
Liberálom sa nepáčila dohoda dvoch najsilnejších frakcií, preto nasadili silného kandidáta - bývalého poľského ministra zahraničných vecí a symbol pádu komunizmu vo východnej Európe. Zároveň vyzvali poslancov, aby volili podľa svojho svedomia, nie straníckych rozhodnutí.
Tretí kandidát - francúzsky komunista Francis Wurtz získal 51 hlasov, svoju kandidatúru však bral skôr ako protest proti dohode "veľkých" a v prípadnom druhom kole bola jeho skupina (zjednotená ľavica) pripravená podporiť Borrella.
Nový predseda EP Josep Borrell Fontelles sa narodil 24. apríla 1947 v malom meste v katalánskych Pyrenejách. Vyštudoval ekonomické vedy na univerzite v Madride, má tiež diplomy z aplikovanej matematiky na Stanfordskej univerzite v Kalifornii a z energetického hospodárstva na parížskom Institute francais de Petrole. Politickú kariéru začal v roku 1979 ako člen mestského zastupiteľstva. V rokoch 1984-91 bol ministrom financií, v období 1991-96 dvakrát ministrom verejných prác, dopravy a životného prostredia. Neskôr bol predsedom parlamentného výboru pre európske záležitosti a v rokoch 2002-03 zastupoval Španielsko v Konvente o budúcnosti Európy, ktorý pripravoval návrh ústavy EÚ. Má teda bohaté skúsenosti aj s európskou politikou, v EP je však nováčikom. V nedávnych voľbách do europarlamentu bol na čele kandidátky španielskych socialistov, ktorí so 43 percentami dosiahli svoj najlepší výsledok v histórii európskych volieb a obsadili 25 z 54 španielskych kresiel v europarlamente.
Borrell je rozvedený, má dve deti, ovláda španielsky, francúzsky, anglicky a katalánsky jazyk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.