tiel obetí. Piati ďalší baníci sú stále nezvestní. "Budeme pokračovať v pátraní," povedal novinárom vicepremiér Andrej Klujev, poverený vyšetrovaním explózie. K tej došlo neskoro večer asi 970 metrov pod povrchom v bani Krasnolimanskaja v doneckom regióne. V čase výbuchu sa v bani nachádzalo 48 baníkov, dvanástim z nich sa podarilo uniknúť.
Tímom záchranárov prácu veľmi sťažujú okrem poškodených chodieb prudké plamene, vysoká koncentrácia jedovatých plynov, hustý dym a vysoké, až 50-stupňové teploty. Do bane chcú začať pumpovať dusík a zaplaviť časť horiacej šachty s cieľom zahasiť požiar. Na miesto nehody dorazil premiér Viktor Janukovyč a viacerí ministri jeho vlády. Tá ohlásila finančnú pomoc pre rodiny mŕtvych a zranených baníkov vo výške asi 2,5 milióna hrivien (vyše 15 mil. Sk).
Ukrajinské bane patria k najnebezpečnejším na svete pre vysoké koncentrácie metánu, časté porušovanie bezpečnostných predpisov a staré vybavenie. Ministerstvo palív a energetiky klasifikuje vyše 75 percent z 200 uhoľných baní v krajine ako "nebezpečné". Baňa Krasnolimanskaja je pokladaná za najrizikovejšiu na Ukrajine vzhľadom na časté úniky metánu, avšak je tiež najvýnosnejšou v krajine, keď produkuje viac než 10.000 ton vysoko kvalitného uhlia denne.
Pondelková explózia patrí k najtragickejším banským incidentom na Ukrajine za posledné dva roky. Vlani v ukrajinských baniach zahynulo najmenej 267 pracovníkov, od roku 1991 ich prišlo o život vyše 3700.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.