javy v trestnom práve. Oba prípady sú dôkazom zneužívania trestného práva na politickú šikanu osôb, ktoré sú najskôr obvinené a potom sa im "našíva" skutok a neskôr sa hľadajú dôkazy, uviedol Hlbočan.
Svoje tvrdenia opiera o skutočnosť, že Ivana L. stíhajú ako bývalého poslanca, ktorý nie je verejným činiteľom, za výkon jeho poslaneckého mandátu, keď uplatňoval svoje ústavné právo poslanca. Podľa Hlbočana aj dnes si členovia poslaneckých výborov pozývajú rôznych štátnych predstaviteľov vrátane šéfa tajnej služby Ladislava Pittnera a žiadajú od nich rôzne odborné a iné stanoviská s vysvetleniami. Pozývanie sa uskutočňuje na základe dobrovoľnosti. Poslanci nemajú žiadne priame páky, ako niekoho prinútiť na podanie vysvetlenia pred výborom. Celý prípad preto považuje za absurdný a nejde o trestný čin.
V druhom prípade podľa Hlbočana Ivan L. ako riaditeľ SIS zamedzil svojím rozkazom, aby štátu vznikla škoda a prinavrátil štátne prostriedky do sféry štátu. "Ak toto má byť trestné, treba povedať, že takéto obvinenia sú dôkazom toho, že na Slovensku nie že pokročila demokracia a ochrana ľudských práv, ale ich stav je dokonca horší ako pred rokom 1989," vyhlásil Hlbočan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.