nerozvedie, ak je proti rozvodu jeden z partnerov a rozvod by ho mohol vážne poškodiť. Nesmel sa však podstatnou mierou podieľať na rozvrate vzťahu.
Návrh zákona však predpokladá, že sudca rozvedie "vážne a trvalo rozvrátené" manželstvo, v ktorom manželia už najmenej tri roky spolu nežijú.
Návrh pripravilo ministerstvo spravodlivosti pod vedením Daniela Lipšica z KDH. Hovorca Richard Fides odmietol odpovedať na otázky, lebo tento citlivý zákon je ešte len v pripomienkovom konaní.
Ministerstvo v dôvodovej správe píše, že cieľom zmeny zákona je najmä "finančné zabezpečenie brániaceho sa ekonomicky slabšieho manžela predovšetkým pri dlhoročných manželstvách".
Predsedníčka Národnej asociácie sudkýň Slovenska Daniela Baranová si myslí, že zákon by mal skôr umožniť "rozvod dohodou" tak, ako je to v zahraničí. Argumentuje aj tým, že je veľa manželstiev, v ktorých sa partneri už na rozvode dohodli "a je pre nich veľká trauma niekomu cudziemu na súde to formálne vysvetľovať".
Proti návrhu sa vyslovili aj ďalší právnici či psychológovia, ktorí sa zaoberajú partnerskými vzťahmi.
Tento paragraf o rozvode zrejme neprejde ani v parlamente. Ostro sa proti nemu vyslovila Eva Černá z ANO, ktorá hovorí o "myslení zo 16. storočia". Predsedníčka Slobodného fóra Zuzana Martináková za návrhom vidí nesprávny pokus o "ideovú vyhranenosť" a varuje, že by to mohlo spôsobiť rast domáceho násilia. Aj nezávislý poslanec Vojtech Tkáč je proti sťaženiu rozvodu súdmi a za návrhom vidí "ideologický motív".
Autor: haj, miš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.