Práve v tento deň zdolala mladá plavovláska vo finále obhajkyňu triumfu z posledných dvoch rokov Američanku Serenu Williamsovú hladko 6:1,6:4 a postarala sa o to, že na listine víťaziek slávneho Wimbledonu pribudlo od roku 1884 vôbec prvé ruské meno. Okamžite sa stala najatraktívnejším tovarom na športovom trhu, mala by zarábať takmer sto miliónov dolárov ročne vrátane reklám a stať sa najsilnejšou ruskou tenisovou hráčkou. Získala si srdcia Britov, k hrdosti až nostalgii nadchla Rusov, zaujala milovníkov ženskej krásy a vybojovala si rešpekt vo svetových tenisových kruhoch. Jej meno je Mária Šarapovová.
Rozprávkový príbeh novej ruskej tenisovej cárovnej Márie Šarapovovej sa začal odvíjať ešte za čias Michaila Gorbačova v bieloruskom Gomeli, kde sa zoznámili a zosobášili jej rodičia Jurij a Jelena Šarapovovci. Keď potom na Ukrajine vybuchla černobyľská jadrová elektráreň a Jelena v tom čase otehotnela, Juraj neváhal a odviedol svoju manželku roku 1986 na Sibír do mestečka Ňagaň. Tu sa v apríli narodila Mária.
Po dvoch rokoch sa Šarapovovci presťahovali do teplejšieho Soči, kde došlo k osudovému stretnutiu Jurija s otcom Jevgenija Kafeľnikova. Mária dostala od ruskej hviezdy tenisovú raketu a jej ďalšia budúcnosť bola spečatená. Tenis sa jej stal všetkým. Napomohlo aj šťastné stretnutie s Martinou Navrátilovou, ktorá si šesťročnú Máriu všimla v Moskve počas exhibície, zbadala talent a odporučila rodičom odísť za prípravou do Ameriky, kde už nejaký ten mesiac trénovala jedenásťročná Kurnikovová.
Roku 1996 začala trénovať na akadémii Nicka Bolletieriho v Bradentone na Floride. Keďže jej matka nedostala do Ameriky vstupné víza, staral sa o ňu otec Jurij. Ťažko pracoval ako stavbár a čašník, požičal si peniaze, aby dcéru v tenisovej škole udržal. Oplatilo sa. "Ďaleko prevyšuje Kurnikovovú. Na rozdiel od Anny sa s jej rodičmi lepšie spolupracuje a nechávajú si poradiť od odborníkov," vyhlásil Bollettieri.
Do profi tenisu vstúpila roku 2001 ako štrnásťročná. Po oťukaní sa prišli prvé víťazstvá na juniorských turnajoch: v japonskej Gunme, kanadskom Vancouri a v americkom Peachtree City. Začala sa posúvať medzi svetovú elitu. Od minulého roku hrávala už okruh WTA za ženy a pred Wimbledonom mala na konte tri víťazstvá v turnajoch. Zároveň sa stala najmladšou hráčkou roka, ktorá vyhrala WTA turnaj. V Amerike sa medzitým najmä vďaka peknej tváričke vypracovala na pozíciu miláčika médií a objavila sa na titulku magazínov Rolling Stones či Vanity Fair. To všetko však ešte neznamenalo nič výnimočné.
Ozajstná bomba v jej kariére vybuchla až na tohtoročnom Wimbledone. Ako trinásta nasadená si v prvých dvoch kolách podľa očakávania poradila s Ukrajinkou Beygelzimerovou a Angličankou Keothavonqovou. Nasledoval zápas s našou Danielou Hantuchovou, ktorá na Wimbledone vyhrala pred dvoma rokmi v miešanej štvorhre. V poslednom období je však Daniela mimo formy a rozbehnutú Šarapovovú nemohla zastaviť, rovnako ani Američanka Frazierová v osemfinále. V štvrťfinále v súboji s Japonkou Ai Sugijamovou ukázala bojovné srdce a získala si priazeň publika, keď v závere druhého setu so skúsenou Ázijčankou odvrátila hrozbu prehry a na začiatku tretieho dejstva Sugijamovú definitívne zlomila po setoch 5:7, 7:5 a 6:1. "Nenachádzam slov. Skutočne. Vždy som chcela hrať na centrálnom kurte vo Wimbledone, ale že to dosiahnem do semifinále - na to som nemyslela. Je to výsledok tvrdej práce," vravela Mária a po minuloročnom debute, keď sa dostala do štvrťfinále, posunula svoje maximum vyššie.
S jedlom rastie chuť a pred semifinálovým zápasom s Američankou Davenportovou Mária neskromne vyhlásila: "Chcem tento turnaj vyhrať. Chcem to veľmi." A aj favorizovaná Lindsey Davenportová tušila, že s Ruskou to nebude mať jednoduché: "Mária je hráčka s veľkým potenciálom, stále sa zlepšuje. Technicky je veľmi dobrá, nemá už žiadne slabé miesta ako napríklad iná Ruska Jelena Dementievová, ktorá trpí na pomalšie podanie."
Sen sa stal skutočnosťou, aj keď to opäť vôbec nebolo ľahké a ako sa ukázalo neskôr, bol to napokon ťažší zápas ako finálový. Prvý set prehrala Mária 2:6, v druhom prehrávala tiež a ktovie ako by to bolo skončilo, keby neprišla prestávka spôsobená dažďom. Pánbožko sa však pravdepodobne rozhodol, že tentoraz posunie do finále Rusku. Tá po návrate na kurt, akoby pokropená svätou vodou, otočila druhý set v tiebreku a v treťom Davenportovú zmietla z kurtu 6:1. "Víťazstvo nad Davenportovou jej fantasticky zdvihne sebavedomie, pretože dokázala otočiť zápas proti výbornej hráčke. Nikdy sa nevzdáva, bojuje až do konca," povedala o Márii bývalá svetová jednotka Tracy Austinová.
Trpké sklamanie prežívala aj porazená Lindsey: "Prekvapila ma. Nerátala som s tým, že bude hrať až tak rýchlo a zároveň presne."
Očakávaná dráma vo finále so Serenou Williamsovou, víťazkou predošlých dvoch Wimbledonov, sa nekonala. Šarapovová poľahky zvíťazila 6:1, 6:4 a potvrdila predzápasové vyjadrenia viacnásobného šampióna z londýnskej trávy Johna McEnroa: "Má iba sedemnásť rokov, nie je zaťažená minulosťou a do loptičky udiera neuveriteľne tvrdo. Nebojí sa nikoho a verí si, že tento turnaj môže vyhrať." Williamsová nenašla zbraň na tvrdú, presnú hru ruskej plavovlásky a s poklonou hraničiacou so sebairóniou vyhlásila: "Je dobré vidieť na vrchole konečne niekoho iného okrem mňa, mojej sestry a dvoch Belgičaniek."
Hneď po finálovom víťazstve vybehla Mária do čestnej lóže za svojim otcom a keď ho vystískala volala mobilným telefónom mame na Floridu. "Nemám slov, vážne," povedala novinárom. "Je to výsledok nesmierne tvrdej práce, sebaobetovania. Jednoducho skvelý pocit," tešila sa. "Túto náročnú cestu sme prešli spolu s otcom. Viem, aké ťažké to muselo byť preňho z hľadiska, na kurte to bolo oveľa jednoduchšie. Som mu nesmierne zaviazaná."
Šarapovová sa stala v sedemnástich rokoch treťou najmladšou víťazkou Wimbledonu vôbec. Pred ňou sa to podarilo Martine Hingisovej v šestnástich rokoch a roku 1887 zvíťazila Lottie C. Dod, ktorá mala iba pätnásť rokov a pár mesiacov. "Nič lepšie sa nemohlo prihodiť ženskému tenisu. Nová krv, nová šampiónka. Všimnite si ten pohyb, chôdzu, sústredenosť, to sa nedá natrénovať. Neviem sa dočkať, keď sa k Williamsovým ešte vrátia najlepšie Belgičanky," vyhlásila tenisová legenda Martina Navrátilová.
Životný úspech mladej tenistky našiel odozvu aj v jej krajine. Medzi prvými gratulantmi bol bývalý prezident aj veľký priaznivec tenisu Boris Jeľcin. Predseda ruskej Štátnej rady pre telovýchovu a šport Viačeslav Fetisov zvolal tlačovú konferenciu a ihneď navrhol nakrútiť film o Šarapovovej živote, ktorý by mohol byť inšpiráciou pre všetkých Rusov. A podobné záujmy deklarovali aj filmári z Hollywoodu. "Takú tenistku Rusko ešte nemalo," tešil sa prezident Putin, ktorý Máši, ako ju v Rusku volajú, k titulu osobne zablahoželal. "Interkontinentálna raketa Mária medzi Amerikou a Ruskom chráni náš šport od úderov, aké dostali naši hokejisti a futbalisti," vyhlásil Moskovskij komsomolec.
Šarapovová je často prirovnávaná k Anne Kurnikovovej a niet sa čomu ani čudovať, veď spoločných čŕt je viac než dosť: obe sú Rusky, plavovlasé s výrazným sexepílom, obe v detskom veku opustili svoju krajinu a odišli trénovať do Ameriky, obe rozprávajú dnes lepšie anglicky, než rodnou rečou. Kurnikovová však nikdy nevyhrala žiaden turnaj a pred tenis postavila reklamu, modelling, šoubiznis a médiá. "Nie som budúca Anna. Ja chcem vyhrávať! Mne ide o tenis, nie o biznis." Ani ona však nedokázala uniknúť pozornosti zvedavých fotografov, vďaka ktorým obleteli celý svet jej fotografie v bikinách.
Dnes si teda mladučká ruská cárovná vychutnáva úspech a blaží sa záujmom médií. Po wimbledonskom víťazstve, ktorého sladkú príchuť zvýšila aj tučná odmena pol milióna libier, si so svojou mamou Jelenou teraz užíva nakupovanie, more a pláž. "Triumfom vo Wimbledone sa mi splnil sen, ale s tým sa neuspokojujem. Už teraz myslím na to, ako sa raz stanem svetovou jednotkou," vraví dnes odhodlane. Nuž teda, držme jej palce a verme, že si k srdcu vezme aj Beckerove slová: "Teš sa Mária, ale pomaly, a neponáhľaj sa so slávou, aby sa ti neprihodilo to, čo mne. Ľutujem, že som po titule vo Wimbledone v sedemnástich rokoch neostal pri zemi a neučil sa trpezlivo ďalej. Ostaň na dvorci a pokračuj v tom, čo robíš, lebo svet okolo teba je bláznivý."
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.