svojou pozíciou nie je príliš nápadný, patrí k skutočným klenotom slovenskej prírody - jednak z krajinárskeho pohľadu, jednak tým, že práve v jeho vrcholovej časti sa nachádza najväčšie skalné okno na našom území.
Ohnište leží v severnej rázsoche hlavného hrebeňa Nízkych Tatier, ktorá vybieha z hlavného hrebeňa v oblasti Panskej hole (1 635 m) medzi sedlom Čertovica a Ďumbierom. Mohutná rázsocha je od hlavného hrebeňa oddelená Bocianskym sedlom (1 506 m), pokračuje Rovnou hoľou (1723 m), Svidovským sedlom (1 132 m), Ohnišťom, Michalovským sedlom, vrchom Slemä (1 514 m) a cez Stanišovské sedlo pozvoľna klesá do Liptovskej kotliny. Ohnište tvorí centrálnu časť tejto rázsochy, ktorá oddeľuje Jánsku dolinu na západe a Svidovskú (v širšom kontexte Bociansku) dolinu na východe.
Masív Ohnišťa budujú predovšetkým vápence a dolomity, pričom jeho vizáž je skutočne zaujímavá pre odborníkov i laikov. Vo vrcholovej časti má formu krasovej plošiny s množstvom krasových javov - závrtmi, jaskynnými a priepastnými podzemnými priestormi. Z vrcholovej plošiny spadajú do okolitých dolín strmé svahy, vyšperkované množstvom skalných útvarov. V tomto vyniká najmä južné a juhozápadné úbočie, ktoré je ´terasované´ súvislými pásmi skalných galérií, miestami až niekoľko sto metrov dlhými. Tie dodávajú Ohništu typický ráz, jedinečný v rámci celého Slovenska.
Najpozoruhodnejšie objekty sa však nachádzajú vo vrcholových partiách Ohnišťa. To má dva vrcholy - na vyšší (1 538 m) vedie turistická značka, západnejšie leží druhý vrchol, kam síce vedie chodník, ale bez značky. Práve v tejto časti sa nachádza skalný útvar Okno - nádherne modelovaná skalná brána, s 20 metrami výšky najväčšia na Slovensku.
Oblasť Jánskej doliny, kam spadá aj masív Ohnišťa, patrí medzi najvýznamnejšie lokality podzmeného krasu na Slovensku. Ani samotné Ohnište nie je výnimkou, v jeho vrcholovej časti sa nachádza významná priepasť, 125 metrov hlboká Veľká ľadová priepasť. Je to najhlbšia priepasť Nízkych Tatier, rebríčku hĺbky slovenských jaskýň a priepastí jej patrí 26. miesto (k 20. 3. 2003 - podľa www.drienka.host.sk). V masíve vrchu je niekoľko ďalších, jaskyniarom dobre, verejnosti menej známych, avšak významných jaskýň.
Okrem týchto pozoruhodností považujú Ohnište za jednu z najvýznamnejším botanických a zoologických lokalít celého Slovenska. Špecifický terén na seba viaže množstvo zaujímavých rastlín i živočíchov, zachované lesné porasty majú často až pralesný chrakter. Od roku 1973 je prírodnou rezerváciou.
Z vrcholu Ohnišťa sa ponúka nádherný výhľad na centrálnu časť Nízkych Tatier, skupinu Ďumbiera, ale aj vzdialenejšie objekty.
BEDEKER
Prístup: Hoci je Ohnište dobre dostupné takmer zo všetkých strán, náročnosť výstupu naň ho odbremeňuje od masovej návštevnosti. Pri pohybe vo vrhcolovej časti Ohnišťa treba dávať na skalnatom teréne poriadny pozor.
Z Bocianskej doliny sa ponúkajú dve možnosti výstupu. Prvá vedie z Malužinej (715 m) po žltej značke hore Svidovskou dolinou do Svidovského sedla (1 132 m, 1:30 h). Odtiaľ pokračuje po zelenej značke k poľane Ohnište (2:45 h) a z nej vedie odbočka na vrchol (1 538 m, 3:10 h). Žltá značka vedie aj z Nižnej Boce (851 m), stúpa do sedla Črchľa (1 152 m, 1 h), ďalej na výhľadovú Rovnú hoľu 723 m, 2:30 h), odtiaľ pokračuje zelená značka cez Kráľov stôl a Okrúhly vrch do Svidovského sedla (4:15 h) a z neho na Ohnište (6 h).
Jánska dolina ponúka zaujímavý, no poriadne náročný okruh, od hotela Ďumbier pri jej ústí stúpa modrá značka dolinou až ku križovatke a horárni Pred Bystrou (2 h). Odtiaľ stúpa žltá značka do Svidovského sedla (3:15 h) a po zelenej pokračuje výstup na vrchol (5 h). Z neho sa treba vrátiť na poľanu Ohnište, pokračovať cez Michalovské sedlo (1 403 m) na Slemä (1 514 m, 6:30 h), z neho klesnúť na križovatku chodníkov (7:10 h) a po žltej pokračovať do Stanišovského sedla (1 101 m, 7:30 h) a dole Stanišovskou dolinou (8:15 h) do Jánskej doliny, tu po modrej späť k hotelu Ďumbier (9 h).
Zaujímavosti okolia: Jánska dolina, Bocianska dolina, Slemä, Rovná hoľa, hrebeň Nízkych Tatier v úseku Čertovica - Ďumbier, Demänovské jaskyne, Jaskyňa mŕtvych netopierov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.