zvýšený výskyt viacerých ochorení. K častým nákazám hydiny, ktoré sa prenášajú aj na človeka patrí salmonelóza.
Pojem salmonelóza zahŕňa skupinu chorôb, ktoré vyvolávajú mikróby z rodu Salmonella. V chovoch hydiny je to najmä Salmonella typhi murium, ktorú prenášajú a rozširujú najmä myši a potkany. Ochorenie kačíc spôsobujú aj ďalšie typy salmonel, predovšetkým Salmonella enteritidis, S. anatum a S. bareilly. Na nákazu sú vnímavé všetky druhy hydiny, najmä však káčatá a húsatá. Ochorenie prenáša voľne žijúce vtáctvo i hlodavce, zárodky sa rozširujú aj infikovaným krmivom a vodou. Človek sa najčastejšie nakazí mäsom, ktoré nie je dostatočne tepelne upravené alebo produktmi zo surových vajec.
V populácii dospelej hydiny prebieha salmonelóza zväčša v skrytej forme, pričom zárodky vylučuje výkalmi do okolia. Takéto zvieratá dlhodobo zamorujú chov. Pri oslabení ich imunitného systému, najmä pri transporte, zmene kŕmnej dávky alebo pri výkyvoch teplôt môže nákaza v kŕdli opäť vzplanúť.
Ochorenie mladej hydiny prebieha prudko vzhľadom na krátke inkubačné ochorenie (niekoľko hodín). Objavujú sa hnačky, trus býva vodnatý a výrazne páchne. Mláďatá sú oslabené a môžu sa nekoordinovane pohybovať. Často náhle uhynú. Dospelá hydina znáša vajcia zamorené salmonelami, trpí zápalmi vaječníkov, pobrušnice, niekedy aj kĺbov behákov a krídel.
Diagnózu potvrdí nález na tráviacich a iných orgánoch, bakteriologické vyšetrenie a krvné skúšky. Liečbu stanoví veterinárny lekár (širokospektrálne antibiotiká). Preventívne opatrenia spočívajú v prísnom výbere rodičovských párov, ktoré budú produkovať násadové vajcia, v pravidelnej deratizácii a dezinfekcii chovných priestorov i zariadení; v plnohodnotnom kŕmení hydiny, ako aj v uplatňovaní preventívnych veterinárnych vyšetrení.
Autor: MVDr. Mária INŠTITORISOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.