SR. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to uviedol riaditeľ Inštitútu finančnej politiky MF SR Ľudovít Ódor. Ak sa tento vývoj naozaj potvrdí, tak prioritou rezortu financií bude zníženie tohtoročného plánovaného schodku verejných financií.
"Druhý prístup je, že investície do vzdelávania nie sú momentálne na optimálnej úrovni a ďalšou možnosťou je samozrejme zníženie daňového a odvodového zaťaženia," načrtol ďalšie možnosti využitia nečakaných príjmov v rozpočte Ódor. MF SR pritom podľa neho pri tom preferuje zníženie odvodového zaťaženia, ktoré pomôže najmä nízkopríjmovým skupinám obyvateľstva a môže vo výraznejšej miere tiež naštartovať zamestnanosť.
Prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Oravec v diskusii vyjadril súhlas s tým, že je potrebné znižovať deficit verejných financií, avšak skôr cestou redukcie verejných výdavkov. Podnikatelia podľa neho oceňujú daňovú reformu, ktorá priniesla 19-percentnú daň z príjmov, rysujúce sa prebytočné zdroje v tohtoročnom rozpočte by sa však podľa neho mali využiť na ďalšiu redukciu daňových sadzieb aj preto, že i ďalšie štáty uvažujú o znižovaní daní. Republiková únia zamestnávateľov, ktorej členom je aj ZPS, už navrhla, že sadzba dane z príjmov fyzických a právnických osôb by mohla klesnúť na 15 percent a jednotná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) na 17 percent.
Za opätovné rozdelenie sadzieb DPH do dvoch pásiem sa vyslovil poslanec Národnej rady SR za opozičný Smer Igor Šulaj, podľa ktorého je okrem podnikateľov potrebné myslieť aj na sociálne slabé domácnosti a na oživenie domácej spotreby. Mimo zavedenia zníženej DPH na niektoré tovary na úrovni 10 percent chce Smer podľa neho presadiť aj zníženie spotrebnej dane z minerálnych olejov, čím reaguje na neúmerný rast cien benzínu.
Podľa ekonóma z Ústavu slovenskej a svetovej ekonomiky Slovenskej akadémie vied Viliama Páleníka je slovenská daňová reforma úspešná a sadzby jednotlivých daní by sa kvôli stabilite systému už nemali niekoľko nasledujúcich rokov meniť. Dodatočné príjmy, ktoré by sa mohli na konci tohto roka objaviť v štátnom rozpočte by sa mali podľa neho investovať do oblastí, ktoré naštartujú ekonomický rast a zvýšia konkurencieschopnosť ekonomiky, teda najmä do vedy a výskumu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.