odhaliť. Jej členovia mali miliardové zisky. Štruktúra fungovala aj v Čechách alebo Maďarsku, riadená je mafiou z krajín bývalého ZSSR. Napojenie by mala mať na jedného z bossov mafie Semiona Mogilieviča.
V Maďarsku došlo pri odhaľovaní tejto skupiny k viacerým mafiánskym vraždám. Krátko po svojej výpovedi na polícii bol zavraždený napríklad svedok Tamás Boros, ktorý rozprával vyšetrovateľom o rozsiahlych prepojeniach mafie na štátne zložky, vrátane polície a tajnej služby.
Na Slovensku je v tejto kauze obvinených 81 osôb. "Všetci, u ktorých sme videli dôvody na väzbu, sú už vo väzbe," povedal prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak.
Polícia preveruje aj verziu, či pre odhalenie tejto naftárskej skupiny nebol zavraždený boss bratislavského podsvetia Jozef Svoboda.
Medzi obvinenými v kauze je aj bývalý spolupodnikateľ Mikuláša Černáka Miloš Kaštan, ktorého súd pred niekoľkými mesiacmi prepustil z väzenia. Odpykával si trest za vydieranie.
Obvinení sú aj bývalí colníci, manžel poslankyne Národnej rady za SDKÚ Libuše Martinčekovej alebo dvaja zamestnanci Petrochemy Dubová.
Celá skupina využívala rozdielne spotrebné dane pri nafte a ľahkých motorových olejoch, ktorými naftu riedila a ktoré sú si chemicky podobné.
(mož)
Advokát: S Černákom nič nemal
Honorárneho konzula Guinejskej republiky Jozefa Oleša zastupuje advokát a vicekonzul Guinejskej republiky Ľubomír SCHWEIGHOFER. Advokát sa počudoval, prečo rozhodoval súd v Trnave, keď je Oleš z Bratislavy. Podľa policajného viceprezidenta Spišiaka ide o prípad s celoslovenským dosahom a generálna prokuratúra rozhodla, že prípad bude dozorovať trnavská prokuratúra.
Čo bude teraz s honorárnym konzulátom?
"Bude fungovať ďalej. Platí prezumpcia neviny a keďže pán Oleš teraz nemôže vykonávať svoju funkciu, budem ho zastupovať."
Odkedy je pán Oleš honorárnym konzulom?
"Niekedy od roku 1999 možno 1998, už dlho."
Prečo práve Guinejskej republiky?
"Vybrali si ho, takisto aj mňa. Každá republika má nejaké dôvody. Zrejme sa stretol s nejakým čelným predstaviteľom pri nejakej náhodnej udalosti, alebo niekomu pomohol."
Vedeli ste, že mal podľa polície takéto nelegálne obchody?
"Som z toho prekvapený, zatiaľ nám nepredložili žiadny dôkaz, z ktorého by bolo čo len podozrenie, že sa zúčastňoval na nejakom obchode. Na výsluch prišiel dobrovoľne, bol som tam s ním. Do väzby ho zobrali asi preto, lebo teraz sa stotožňuje väzba s trestom. Z celej tej skupiny 81 ľudí pozná troch ľudí."
Podľa obchodného registra podnikal aj s Mikulášom Černákom. Čo o tom viete?
"To bola firma Sargon. Dostal som za úlohu ju dať do likvidácie. Chceli niečo privatizovať, k privatizácii neprišlo a firma odvtedy nevyvíjala žiadnu činnosť. S tým nemá nič spoločné."
Vystupuje aj v kauze ľahké motorové vlaky ako svedok.
"To neviem."
S pani Macejkovou je vo firme Globfinance.
"Možno preto je v tej kauze ako svedok, ale môžete byť svedkom hocičoho, nehody, rozhovoru, akejkoľvek inej skutočnosti."
Podľa registra obchodoval aj s bývalým policajným prezidentom Holdošom, bývalým vedením FNM, ktoré je teraz obvinené z viacerých trestných činov.
"Bohužiaľ, sú to rôzne náhody, na základe ktorých sa môžete domnievať o jeho rôznych aktivitách, ale sú to viac-menej náhody. Sú to firmy, ktoré nevykonávali žiadnu činnosť."
A prečo potom vznikli?
"Vždy niečo vznikne s určitým cieľom, potom sa to nevydarí a nechá sa to tak. Aj teraz mal v úmysle odkúpiť podiely tej spoločnosti."
Ktorej?
"Tej s tou naftou. Ale že by vedel o nejakej zločineckej skupine?"
Podľa polície celú skupinu riadia ľudia z bývalých krajín Sovietskeho zväzu a pán Oleš tomu šéfoval na Slovensku.
"To je, ako keď v päťdesiatych rokoch hľadali nepriateľa vo vlastných radoch a povedali, že to je sprisahanecké centrum pod vedením Vladimíra Clementisa. Toto je niečo podobné. Ja som sa o tom ešte ako jeho obhajca nepresvedčil."
Monika ŽEMLOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.