humanitárnej krízy v západosudánskom regióne Darfúr, ktorú medzinárodné spoločenstvo začína stále častejšie nazývať genocídou. Ministri podľa návrhu vyhlásenia z včerajšieho zasadnutia v Bruseli hrozia, že príjmu "ďalšie potrebné kroky", ak sudánska vláda nezastaví boje medzi provládnymi arabskými milíciami a čiernymi obyvateľmi, prevažne farmármi, ktoré trvajú už 15 mesiacov.
Hoci návrh nehrozí priamo sankciami, podľa nemenovaných diplomatov sa bude únia o ich uvalenie snažiť na pôde Bezpečnostnej rady OSN, ak Sudán nebude lepšie spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom. Šéfovia diplomacie európskej dvadsaťpäťky sú "vážne znepokojení" udalosťami v Darfúre a správami o "masovom porušovaní ľudských práv, vrátane systematického znásilňovania žien", ktorého sa dopúšťajú provládne milície nazývané džandžavídi. EÚ očakáva od sudánskej vlády, že okamžite zastaví toto porušovanie ľudských práv, uviedli ministri, ktorí žiadajú sudánsku vládu, aby zadržala a potrestala osoby zodpovedné za takéto vyčíňanie provládnych síl.
Konflikt medzi čiernymi Afričanmi, prevažne farmármi, a arabskými provládnymi milíciami trvajúci 15 mesiacov, vyhnal z domovov vyše milióna ľudí a 2,2 milióna osôb sa kvôli nemu ocitlo v bezprostrednej potravinovej a medicínskej núdzi. Počet obetí sa odhaduje na 30.000, ale môže byť oveľa vyšší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.