zavlečenia karanténneho škodlivého organizmu na Slovensko im hrozí pokuta od 500 tis. Sk do 1 mil. Sk. "V prípade porušenia pokynu menšieho rozsahu pôjde o priestupok vo výške 10 tis. Sk," povedal v utorok na tlačovej besede riaditeľ odboru ochrany rastlín ÚKSÚP František Hrdina.
ÚKSÚP upozorňuje aj na nutnosť vyžiadať si od poľského partnera doklady o zdravotnom stave zemiakov. "Pokiaľ bude niekto vyvážať nakazené zemiaky bez dokladov a bude ich umiestňovať na našom trhu, porušuje zákon," povedal Hrdina.
Rozšírenie karanténnych škodlivých organizmov, najmä do severnej časti Slovenska, by mohlo obmedziť rozsah pestovateľských plôch zemiakov na území Slovenska. "Ak sa baktériové ochorenia zemiakov nájdu u slovenských pestovateľov, dostanú zákaz pestovania zemiakov minimálne na štyri roky," skonštatoval Hrdina. Ako dodal, v prípade rakoviny zemiakov je karanténa až na desať rokov a pre celú oblasť platí zvláštny pestovateľský režim.
Hrdina ešte informoval, že poľská strana vraj ručí za zemiaky, ktoré sa z Poľska vyvážajú. "Dovoz bude možný iba z oblasti, ktoré sú bez výskytu rakoviny zemiakov a sú poslané na rozbor na neprítomnosť krúžkovitosti zemiakovej," zdôraznil Hrdina.
Poľská strana pri kontrole hraničných priechodov zachytila približne desať zásielok zemiakov. Z celkového množstva zemiakov sa podľa neho zistili bakteriálne ochorenia len u starých zemiakov.
Medzi ďalšie krajiny, ktoré evidujú karanténne ochorenia tiež len v určitých lokalitách, patria napríklad Rakúsko, Česko, Nemecko, Holandsko, Belgicko, či Francúzsko. "Dovoz z týchto krajín máme pod kontrolou a zásielky posielame na rozbor," informoval Hrdina.
Podľa neho sa ochorenia pravdepodobne nerozširujú napríklad v Slovinsku a Fínsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.