dosahu reformy na ľudí.
"Nejdeme zavádzať poplatky," vyhlásil. Reformou sa podľa neho len zavedú nástroje na to, aby občania neplatili viac ako v skutočnosti treba. O výške spoluúčasti totiž rozhodne každá vláda a parlament podľa vlastnej politickej vôle. "My im musíme pripraviť lopatu, krompáč a fúrik," povedal Zajac.
Kritici reformy s tým nesúhlasia. Eduard Kováč zo Slovenskej lekárskej komory hovorí, že "v apríli sme počuli niečo iné", napríklad o spoluúčasti pri istých diagnózach. Odvtedy sa podľa neho asi zmenila spoločenská atmosféra, a preto "dochádza k zmäkčovaniu vyjadrení". Zajacovi odkázal, že "sa pripravil len krompáč, ale nie lopata a fúrik, o hline ani nehovoriac".
Minister predpokladá, že ak zákony "nabehnú" už na jeseň, na budúci rok sa zdravotníctvo prestane zadlžovať. Tým sa podľa neho zaistí, že spoluúčasť pacienta sa nezvýši.
Kováč namieta, že z návrhov vyplýva, že "občania budú platiť viac na poistnom aj spoluúčasť sa zvýši".
Preto, aby zdravotníctvo bolo sociálne únosné, ministerstvo mieni rozšíriť okruh ľudí, ktorým patrí 50-korunový príspevok na zdravotnú starostlivosť. Ten dnes poberajú občania v hmotnej núdzi.
Po novom má patriť aj tým, čo v hmotnej núdzi nie sú, no platbou za návštevu lekára alebo recept sa v nej ocitnú. "Aby sa do hmotnej núdze nedostávali 20- alebo 50-korunáčkou," dôvodí Zajac.
Dosahovú štúdiu minister v utorok poskytol prezidentovi, v najbližšom čase ju dostanú aj poslanci parlamentu. Parlament by o šestici návrhov zákonov mal rozhodnúť v septembri.
Autor: čav, rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.