regiónoch sa šíria hnačkové ochorenia, ktoré sú životunebezpečné najmä pre malé deti. Na toto nebezpečenstvo upozornil Detský fond OSN (UNICEF). Väčšina zo 40 miliónov ľudí postihnutých záplavami potrebuje čo najskôr potraviny, prechodné ubytovanie a šatstvo. Najhoršie záplavy za ostatných 17 rokov postihli v Bangladéši podľa ženevskej Medzinárodnej federácie Červeného kríža a polmesiaca (IFRC), asi 22 miliónov ľudí.
Najmä na severe, severovýchode a v centrálnych oblastiach sú pod vodou tisíce hektárov úrodnej pôdy. IFRC odhaduje, že bude treba pomoc za vyše sedem miliónov eur. Európska komisia vyčlenila včera na pomoc Indii a Bangladéšu štyri milióny eur.
Nezvyčajne silné monzúnové dažde si vyžiadali v juhovýchodnej Ázii a v Číne viac ako 1600 životov. V Bangladéši zomrelo na hnačkové ochorenia 46 ľudí, 80.000 sa infikovalo. Pribúda aj uštipnutí hadmi, ktorých voda vyplavila z ich úkrytov. Väčšinu obetí záplav (731) hlási India, z toho 181 je v štáte Ásam a 485 v Biháre. V Bangladéši zaznamenali doteraz asi 400 mŕtvych, v Nepále 102 a v Pakistane päť. Čína informovala o 439 obetiach. Záplavy a zosuvy tam zničili 275.000 domov. V minulom roku zahynulo počas monzúnového obdobia od polovice júna do polovice októbra v juhovýchodnej Ázii (bez Číny) asi 1500 ľudí.
Autor: Naí Dillí/Dháka/Peking (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.