Formuláre voľne predávali
V našom prehľade sa zaoberáme táborovými poukážkami, ktoré boli na území niekdajšej ČSSR. V Rakúsko-Uhorsku bolo do roku 1915 celkom 17 zajateckých táborov. V Čechách boli dva v Moste a Nemeckom Jablonnom. Na území dnešnej Slovenskej republiky fungovali v Dunajskej Strede a Šamoríne, Neskôr pribudli aj v ďalších mestách a obciach, prvé táborové platidlo vydali v rakúskom Grodingu ešte v roku 1915. Veľmi rýchlo sa osvedčili, takže sa začali používať takmer vo všetkých táboroch. Táto problematika bola doteraz tabuizovaná, v období totalitného režimu bola zakázaná. Dnes sú informácie prístupné, napriek tomu je to náročná problematika. Zberateľov veľmi nepriťahuje, uspokoja sa s bežnými známymi platidlami.
Už počas vojny úrad Kriegsfursoregamt predával tieto platidlá zberateľom. Neboli vždy autentické , väčšinou to boli rôzne pamätné vydania. Predávali sa aj formuláre bez číslovania, niektoré boli označené razítkom "Sammelserie". Tým sa z týchto platidiel stal významný politicko- propagačný materiál, ktorý mal zakrývať nepriaznivé životné podmienky vojenských zajatcov. Z predaja týchto poukážok malo vedenie každého tábora nemalý zisk, čo bolo pre nich tiež veľmi dôležité. Vydávali aj mince, konkrétne detaily uvedieme pri popise každého tábora.
Platidlo na snímke je typickým reprezentantom táborových platidiel. Dominantným motívom je Pražská železiarenská spoločnosť, Králov Dvor. Lícna strana je bez podtlače, dominuje čierna, celú lícnu stranu zapĺňa pohľad na železiarne. Dobre je viditeľné faximile podpisu, samotný podpis je nečitateľný. Poukážku zrejme vydala železiareň Stará Huť a Králov Dvor, čo nie je vôbec prekvapujúce. K vyšším hodnotám patrí1a 5 korunová poukážka. K nižším nominálom patrí 1,2,5,10 a 20 halierník, na všetkých je uvedený dátum 1.1,1916. Jedine päťkorunová táborová poukážka zo zajateckého tábora Králov Dvor sa líši dátumom 15.1.1916. Najvyšší nominál sa dostal do obehu zrejme oneskorene. Aj z tejto malej ukážky vidíme, že problematika táborových platidiel je mimoriadne náročná...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.