Hlavná vojenská prokuratúra podá na Najvyšší súd SR sťažnosť pre porušenie zákona v kauze podplukovníčky Jarmily S. obvinenej z brania 500
Gardecký sa tak stotožnil s návrhom Vyššej vojenskej prokuratúry, ktorá je presvedčená, že vojačka má byť odsúdená za to, že prijala od príslušníka mierovej misie v Eritrei úplatok za predĺženie jeho pobytu v Afrike.
Vojenský obvodný súd v Bratislave 25. marca tohto roku odsúdil Jarmilu S. na šesť mesiacov väzenia. Tá sa však voči rozsudku odvolala. Vyšší vojenský súd v Trenčíne rozhodnutie prvostupňového súdu začiatkom júna zrušil a vrátil prípad prokurátorovi na došetrenie. Trestná činnosť v tejto kauze sa totiž podľa súdu mala páchať vo väčšom rozsahu a v súčinnosti s viacerými osobami.
"Rozhodnutie Vyššieho vojenského súdu považujeme za nezákonné, domnievame sa, že je dosť dôkazov na to, aby súd rozhodol o vine a treste pre Jarmilu S.," povedal vyšší vojenský prokurátor Jozef Vook.
Skutok, ktorý bol predmetom trestného stíhania a obžaloby armádnej úradníčky, je podľa Vooka bezpečne preukázaný, o čom svedčí aj jej pôvodné odsúdenie. V konaní vyššieho súdu vidí prokuratúra tiež istú váhavosť, pretože spočiatku súd dvakrát rozpísal verejné zasadnutie, a až na tretí pokus dospel k záveru, že je treba obnoviť konanie. "Ak budú preukázané ďalšie skutky, tak bude nové konanie," dodal Vook.
Podľa jeho informácii nikto ďalší v súvislosti s touto kauzou v súčasnosti stíhaný nie je. Tvrdenie vyššieho súdu, že na ministerstve obrany môže byť viac prípadov prijímania úplatkov, je podľa neho nekonkrétne. "Momentálne nie je možné ani špecifikovať, koho tým súd mal na mysli," dodal. Orgány prokuratúry však podľa neho tieto podozrenia preverujú.
Keďže súd do konca júna nevyniesol v kauze právoplatný rozsudok, podplukovníčka obvinená z korupcie odišla z armády s 220-tisícovým odchodným a s nárokom na výsluhový dôchodok vo výške 10-tisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.