Vlastne také aj musia byť, lebo ináč by zanikli a nemohli by obohacovať väčšinu. Každý desiaty Košičan je vlastne Neslovák. Maďar, Róm, Čech, Ukrajinec, Rusín, Nemec, Rus, Poliak, Bulhar… Pre svoje aktivity majú v Košiciach Klub národnostných menšín.
Tento dom nebol vybraný v r. 1998 preto, lebo tu bola práve voľná miestnosť. Šlo o to, že tu prežil detstvo svetoznámy maďarský spisovateľ Sándor Márai (1900 1989). Narodil sa však v dome, ktorý už nestojí, lebo na jeho mieste už je obchodný dom Dargov. Od troch rokov ale všetko, čo možno nazvať jeho detstvom, prežil na Mäsiarskej 35. Na strednú školu potom chodil do Prešova, vysokú nedochodil v Budapešti, a tak chodil stále ďalej a ďalej. Do Prahy, Frankfurtu, Berlína, Paríža a skončil až v Amerike. Do Košíc už ako plnoletý chodieval len na prázdniny.
Okrem rodnej maďarčiny rozprával aj po nemecky a francúzsky, a povedal, čo potreboval, aj po anglicky a taliansky. Do Košíc sa vrátil po Mníchovskej dohode na 3 dni. Hľadal tu zmysel kadečoho. Na čo prišiel, to si môžete prečítať v Košickej pochôdzke. Po vojne mu začalo byť jasné, že socializmus a on nebudú kamaráti. Múdrejší ustúpi, a tak emigroval. Posledných 40 rokov až do svojej dobrovoľnej smrti zostal v emigrácii. Okupovanie Maďarska sovietskymi vojakmi ho štvalo tak, že zakázal uverejňovať svoje knihy a divadelné hry v maďarčine (aj keď by mu to finančne pomohlo), pokiaľ sa sovietske vojská nevrátia tam, odkiaľ prišli. Preto o ňom mnohí u nás ani nepočuli. Naproti tomu v zahraničí je jeho dielo čoraz známejšie, prekladanejšie a filmovanejšie.
Počas osláv Dňa mesta 1998 Máraiho prišiel do Košíc zviditeľniť jeho vlastný synovec doktor János Jáky z Budapešti. Vtedy otvorili pamätnú izbu Máraiho. V nej sa nachádzajú rukopisy s jeho podpismi, jeho glóbus, fotky, obrazy (medzi nimi aj manželky pôvodom tiež z Košíc, pričom jej sestra dlhé roky žila v Košiciach).
Pamätná izba však nie je jedinou miestnosťou v Klube národnostných menšín. V ostatných sa konajú akcie každej z deviatich národnostných menšín pôsobiacich v Košiciach, pričom ho spravujú predstavitelia tretej najpočetnejšej (po maďarskej a rómskej) - Českého spolku.
Pri svojej návšteve Košíc tu pobudol aj Otto von Habsburg, ktorý by nám bol býval vládol, keby sme nemali to, čo máme, ale ešte stále Rakúsko-Uhorsko. A v ňom sa na nedostatok národov naozaj nedalo sťažovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.