lištových rámov a obložíme tenkými sololitovými doskami.
Lišty najprv narežeme na správnu dĺžku. Podrobné rozmery uvádzame na inom mieste. Hrany po narezaní obrúsime a začistíme. Sololit režeme kotúčovou elektrickou pílou, ak ju nemáme, poslúži aj ručná pílka - chvostovka.
Začneme stavbou čelnej steny. Na vyrezaný sololit rozmiestnime lišty podľa nákresu. Začneme obvodovými kusmi č. 1 a 4. Lišta č. 5 nám určí polohu zvislých líšt č. 2, výšku lišty č. 5 zistíme podľa lišty č. 3. Styčné plochy natrieme disperzným lepidlom a jednotlivé lišty spojíme skrutkami do dreva. Prekontrolujeme pravé uhly v rohoch a necháme konštrukciu na rovnom mieste vyschnúť. Až potom rám zakryjeme sololitovou doskou. Na ploché časti líšt nanesieme lepidlo, opatrne položíme dosku a pribijeme ju klinčekmi do líšt. Pri pribíjaní nesmieme pohnúť doskou zo správnej polohy. Výrez pre scénu ohraničený lištami č. 2, 3 a 4 vyrežeme pílou s úzkym listom tzv. zlodejkou, príp. elektrickou priamočiarou pílou po zaschnutí lepidla.
Rovnakým spôsobom zostavíme rámy bočníc. Pri konštrukcii sedlového štítu treba lišty šikmo zrezať. Správny uhol zistíme priložením líšt č. 6 a 7 na sololitový kryt štítu č. 11. Priečnu lištu štítu č. 6 najprv prilepíme a priskrutkujeme na vrch čelnej steny, potom pripevníme bočné lišty č. 7 a nakoniec prilepíme a pribijeme kryt č. 11.
Keď sú pripravené hlavné diely divadielka, začneme ich kompletizovať. Aby sa divadielko dalo dobre skladať, použijeme na sklápanie bočníc klavírové závesy. Priskrutkujete ich k rámom tak, aby roztvorené bočnice tvorili vždy s hranou čelnej steny hladký roh. Celá stavba je jasná z nákresu.
Na odkladanie rekvizít a bábok, ktoré práve nehrajú, ako aj na opieranie lakťov slúži doska asi 10 cm široká. Dosku umiestnime k čelnej stene pod otvorom pre scénu a upevníme ju zhora na priečne lišty bočníc. Na protiľahlý koniec líšt o "poschodie" nižšie položíme ďalšiu dosku, širokú asi 20 cm. Tá bude tvoriť sedačku pre hercov. Sedadlo pripevnené k postranným priečnym lištám dvomi vratovými skrutkami (s pologuľatou hlavou a štvorhranom) zabezpečí konštrukcii stabilitu a unesie aj dospelú osobu. Na tento účel musíme dopredu lištu aj sedačku prevŕtať vrtákom s príslušným priemerom. Zlepšenie stability dosiahneme ešte aj lištovou výstužou, ktorou prepojíme horné konce bočníc. Pri dvojitom zabezpečení je konštrukcia úplne pevná.
Nevyhnutnou súčasťou divadla sú kulisy a opona. Pozadie namaľujeme na kartóny alebo sololit, ktoré na hornom konci spevníme lištami. Na lišty na oboch koncoch priskrutkujeme kovové skoby v tvare písmena L, ktoré uložíme do žliabkov vydlabaných v horných bočnicových lištách. Oponu zhotovíme z kusa látky na kovovej tyčke, alebo na zasúvacej tyčke na okenné záclonky.
Divadlo natrieme veselými farbami, pomaľujeme rozprávkovými motívmi alebo oblepíme tapetou.
Rozpis materiálu:
Por.č. počet ksnázovmateriálrozmery
1.6vonkajšie lištymäkké drevo4x2x160 cm
2.2vnútorné lištymäkké drevo4x2x152 cm
3.1stredná lištamäkké drevo4x2x103 cm
4.2priečne prednémäkké drevo4x2x102 cm
lišty
5.1priečna lištamäkké drevo4x2x70 cm
výrezu scény
6.1priečka štítumäkké drevo4x2x110 cm
7.2bočné lišty štítumäkké drevo4x2x55 cm
8.10priečne lišty bočnícmäkké drevo4x2x37 cm
9.1lištová výstužmäkké drevo4x2x110 cm
10.1čelné obloženiesololit110x160 cm
11.1obloženie štítusololit110x25 cm
12.2obloženie bočnícsololit160x45 cm
13.1odkladacia doskamasív109x10x2 cm
14.1sedačkamasív109x20x2 cm
15.2klavírový záves16/16 mm x 159 cm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.