Korzár logo Korzár

Aj korunované hlavy sa chodili na hrad Ľubovňa presvedčiť, či tam skutočne býval černokňažník Faust

Pred užasnutými tvárami dvoranov poľského kráľa Vladislava, ktorý hrad Ľubovňu, ako aj trinásť spišských miest dostal ako zálohu od kráľa Žigmunda,

objavili sa "desivé zubaté" otvory jaskyne v Delfách. Faust oživil ilúziu mytológie. Pred gréckou veštiarňou sa kopili zlaté trojnožky a obetné nádoby. Boli tu aj šípy "ďaleko strieľajúceho Apollóna". Potom Faust vraj dokázal preniesť ilúziu vidiny na vonkajšie opevnenie hradu Ľubovňa. Kráľ Vladislav "videl a počul" veštecké božstvo vládnuce nad každou extázou. Kňažná Pýthia v skalnom otvore žula listy vavrínu a vdychovala "veštecké" pary vychádzajúce z hlbín jaskyne. Keď už bola napoly v bezvedomí, začala veštiť. V tom okamihu sa ilúzia rozplynula ako vodná para a múry hradu boli opäť šedivé a vlhké...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Historici tvrdia, že doktor Johann Faust, znamenitý čarodejník, černokňažník a mág, študoval v Krakove. Svojich známych prekvapoval rôznymi kúskami, nad ktorými "rozum ostával stáť". Stalo sa vraj, že neďaleko hradu Ľubovňa na poľskej strane v jednom zájazdnom hostinci vytvoril ďalšiu ilúziu. Tentokrát sa na stene objavili hrdinovia Trójskej vojny v plnej zbroji. Prítomných, a bolo ich dosť, obdarila "slnečným úsmevom" aj krásna spartská Helena. Faust sa túlal po európskych krajinách z hradu na hrad. Zapredancovi diabla sa nakoniec jeho sen splnil. Stal sa nesmrteľným v literatúre, poézii a na javiskách svetových divadiel. Opäť nie je potrebné vytýčiť hraničnú čiaru medzi povesťami, mýtami a dokázateľnými skutočnosťami. Nehľadajme plot medzi jedným a druhým. Fausta smrť dostihla asi v roku 1540. Jeho duch je však s nami aj po stáročiach.

SkryťVypnúť reklamu

Príťažlivým magnetom súčasného euroturizmu sa stali "živé príbehy" z hradov a zámkov. Patria k neobjaveným pokladom slovenskej histórie a kultúry. Maďarskí, francúzski, nemeckí, rakúski a poľskí tvorcovia "faustbuchov" intenzívne pátrajú po minulosti. V povestiach a mýtoch hľadajú stopy po Faustovi. Najstarší Faustbuch (1587) z pera Johanna Spiesa opisuje doktora Fausta ako nenapraviteľného tuláka, ktorý navštevoval hrady a kniežatstvá starej dámy zvanej Európa. České povesti o hradoch dokonca priviedli na pražský hrad i Faustovho nasledovníka Christopha Wágnera. Sto rokov pred Faustovým pražským pobytom žil na dvore Václava IV., syna českého kráľa "Otca vlasti", slávny alchimista a mág Žito, ktorý dokázateľne mal svoju alchimistickú dielňu aj v stredovekých Košiciach. Kronika Thűringen und der statd Erfurt, spísaná Zachariasom Hogelom, potvrdzuje pobyt doktora Fausta v Krakove, ale aj na hrade Ľubovňa v severnej časti pohraničnej oblasti Uhorska...

SkryťVypnúť reklamu

Prv, než vstúpime do tej čarovnej a záhadami opradenej komnaty známej ako ľudová povesť, spomenieme niekoľko historických faktov o hrade Ľubovňa. Táto pohraničná strážna pevnosť bola postavená v roku 1301 nad údolím rieky Poprad, ktorá ako jediná si to zo všetkých slovenských riek namierila rovno na sever do Baltiku. Hradná posádka mala za povinnosť chrániť dôležitú obchodnú cestu. Východoslovenský kraj a karpatská oblasť vôbec bola v prvých storočiach uplynulého tisícročia bohatou surovinovou bázou. Lesy bohaté na drevo, zver, kožušiny, soľ, drevené uhlie, med, vosk a neskôr po ich vyklčovaní aj na dobré vína - zabezpečovali nebývalý čulý stredoveký vývoz na sever.

Útočná veža hradu, tesne spojená s palácom, je kamennou knihou času. Tvrdí sa, že vedľa barokovej kaplnky v gotickej veži spojenej s renesančným palácom bol ubytovaný istý čas aj doktor Faust. Pohotovosť a úderná sila hradnej posádky bola známa všetkým kupcom a ich furmanom, ktorí po stáročia vtláčali do prašných ciest veľkosť a pracovitosť predkov, ktorí svojím vývozným artiklom udivovali mocných dávno zaniknutého sveta.

Do kamennej knihy hradu Ľubovňa sa zapisuje aj ďalšia známa postava dejín, Matúš Čák Trenčiansky. Po bitke pri Rozhanovciach (1312) hrad obsadilo kráľovské vojsko. Obchodne zdatný gróf Mikuláš a neskôr aj Filip Drugeth presne poznali strategický význam hradu Ľubovňa. Prívrženci Karola Róberta ťažili z tejto polohy a získavali nemalé zdroje bohatstva. Ľubovnianskemu hradu sa dostala aj zvlášť unikátna udalosť. Od roku 1412 založil kráľ Žigmund hrad, ako zálohované územie, spolu s trinástimi spišskými mestami poľskému kráľovi Vladislavovi. Poľskí richtári ako správcovia územia tu vládli až do roku 1772. Významné korunované hlavy sem chodili, aby na vlastné oči sa mohli presvedčiť, či tu skutočne býval černokňažník Faust. V polovici 18. storočia hrad sa stal majetkom poľského kráľa Augusta III. Celých šesť rokov boli na hrade uložené nesmierne vzácne poľské korunovačné klenoty. Posledný monarcha, majiteľ hradu, gróf Zamoyský, veľmi ochotne ukazoval zvedavcom "začarovaný hradný múr" doktora Fausta. Prichádzali z ďalekých krajín a potajme si odnášali vzácny artefakt - kúsok magického ľubovnianskeho kameňa.

Nad všetkým rozprestiera svoje mystické krídla dávna povesť. Angličania, Francúzi, Nemci alebo Švajčiari by dokázali z príbehu hradu Ľubovňa, tohto šedivého kamenného starca, vytvoriť príťažlivého rozprávkového princa, ktorý by do Starej Ľubovne ako magnet priťahoval turistov z celej Európy, pretože znovu vábi doktor Faust.

Noc tmavá, bez hviezd, nasiaknutá dažďom. Taká je vstupná scéna povesti. A náhle pod úderom vetra sa mračná roztrhli, blesk preťal krajinu. Unaveným jazdcom poskytol marivú vidinu. Na výšine nad riekou Poprad sa objavili kontúry hradu. Chlapi od údivu zmeraveli, iba kone nepokojne dupotali kopytami vlhkú tmu. Po strážnej veži, paláci a opevnenia po rozvidnení však neostala ani stopa. Bola to vidina privolaná nočným démonom. Starý poľský šľachtic a vojvoda Ľubovenský však rozhodol vidinu premeniť na skutočnosť. Dal príkaz na výšine postaviť hrad.

Po niekoľkých mesiacoch sa objavili základy budúcej útočištnej veži. Pri stavbe prepojenie na palácovú časť hradu sa stala zvláštna vec. Časť kamenného múra sa zrútila. Keď sa to zopakovalo, stavitelia boli bezradní. Vojvoda Ľubovenský na "začarované miesto" zavolal múdreho opáta Joachima. Znalec dávnej mystickej školy chaldejskorabínskeho učenia chvíľu postál pri veľkej diere, pokyvoval hlavou a potom rozhodol. Staviteľov žiadal, aby kameň na tomto mieste nahradili materiálom z iného lomu. Stalo sa. Múr ostal neporušený aj po niekoľkých mesiacoch. Stavitelia si uľahčene vydýchli a opáta považovali za veľkého čarodejníka. Neboli v tom žiadne čary, ale dnešným termínom povedané, šlo o nevšedný zhluk "astrálnej" energie. Hrad postupne rozširovali. Výstavba trvala od roku 1301 do 1308. Vznikla renesančná veža s bránou, baroková kaplnka sv. Michala. V súčasnosti hrad Ľubovňa už nestráži dôležitú obchodnú cestu, ale svoju bohatú históriu.

A čo si šepkajú listy stromov v prekrásnej aleji v podhradí, ktorá vedie do skanzenu so vzácnym dreveným kostolom? Možno si odovzdávajú dávny príbeh, keď na stene kamenného muriva hradu sa objavila ilúzia vidiny z gréckej veštiarne, alebo tvár najkrajšej ženy sveta a hrdinov Tróje. Poľský kráľ Vladislav to dávne tajomstvo už nevyjaví a hradné múry múdro mlčia, akoby trpezlivo čakali na vyvoleného, ktorý dokáže čítať v kamennej knihe času...

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 729
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 928
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 311
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 343
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 141
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 889
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 855
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 465
  1. Ján Škerko: Popriem všetko čím som žil a čomu som veril, len sa mi vráť
  2. Vladimír Bojničan: Prečo je Západ vyspelý, Rusko zaostalé a my uviaznutí na polceste
  3. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  4. Štefan Šturdzík: Rakovina
  5. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  6. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  7. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  8. Marcel Karvay: Bohovia kapitalizmu [Varovanie: nečítajte ak ste náchylní k existenciálnej depresii]
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 885
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 533
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 100
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 854
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 479
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 974
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 527
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 276
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Škerko: Popriem všetko čím som žil a čomu som veril, len sa mi vráť
  2. Vladimír Bojničan: Prečo je Západ vyspelý, Rusko zaostalé a my uviaznutí na polceste
  3. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  4. Štefan Šturdzík: Rakovina
  5. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  6. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  7. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  8. Marcel Karvay: Bohovia kapitalizmu [Varovanie: nečítajte ak ste náchylní k existenciálnej depresii]
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 885
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 533
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 100
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 854
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 479
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 974
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 527
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 276
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu