pracujeme pri 300-400 ot./min. Pri zmene brusiva je nutné kotúč i kameň umyť od zbytkov predchádzajúceho brusiva. Pri brúsení voľným zrnom pozorujeme, že účinnosť takejto operácie, tzn. množstvo odbrúseného materiálu za jednotku času je priamo úmerné veľkosti brusného zrna. Drsnosť brúseného povrchu javí rovnakú závislosť na veľkosti brusného zrna, ale je ovplyvňovaná aj tvrdosťou kotúča. Pri využití týchto poznatkov postupujeme tak, že hrubé nerovnosti kameňa zarovnávame na liatinovom kotúči a jemné brúsenie (hladenie) pred leštením robíme na mäkšom kotúči, napr. bronzovom, medenom, duralovom alebo i z plexiskla či novoduru.
Mäkší kotúč sa ale rýchlejšie obrusuje. Ak robíme jemné brúsenie pred leštením na duralovom kotúči, dosiahneme pri použití rovnakého brusného zrna l,5krát jemnejší výbrus než za rovnakých podmienok na liatinovom kotúči. Výhody jemnejšieho výbrusu oceníme hlavne pri príprave povrchu pre leštenie.
Na snímke je anhydrit, ktorý je hojný v bielych až šedých nepriesvitných štepných agregátoch v polohách v soli na všetkých troch pňoch. Z týchto polôh vyvetráva v štepných kusoch a kryštáloch (cez 10 cm veľkých), často zdvojených. Kvalitnejšie vzorky boli nájdené iba vzácne na Hormozskom pni. Boli to číre až ružové priehľadné voľné kryštály so slabo perleťovým leskom na lome. Ich veľkosť nepresahovala 5 cm. Anhydrit je v soľných sedimentoch bežným nerastom, ktorý vzniká jednak priamo zrážaním z vysoko salinných morských vôd, môže ale vznikať aj dehydratáciou sádrovca. Z mineralogického hľadiska ja tamojší výskyt zaujímavý aj vo svetovom merítku, pretože niektoré vzorky sú úplne čisté a schopné fazetového brúsenia, čo nie je vôbec bežné.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.