spoluvlastníci sú uvedení ešte jeho starí rodičia, hoci otec dom užíval dlhé roky ako vlastník. Ako to teraz bude s dedením, predpokladáme, že otec nehnuteľnosť vydržal. Môžu nastať pri dedení komplikácie?
Zn.: Zemplín
Odpoveď: Najmä na dedine bolo v minulosti bežné, že predkovia previedli na svojich potomkov aj nehnuteľnosti len ústnou formou bez toho, aby si dali námahu usporiadať vlastnícke vzťahy aj vo vtedajšej pozemkovej knihe. Tak to zrejme bolo aj v rodine vášho otca. V rodinnom dome, v ktorom ste aj vy vyrastali, žil niekoľko desaťročí, považoval ho za svoje vlastníctvo, hoci list vlastníctva možno ani nikdy nemal v ruke. Je nesporné, že dlhodobým užívaním dom a celú nehnuteľnosť otec nadobudol do vlastníctva vydržaním. Predpokladom vydržania je, aby držba bola oprávnená a nepretržitá. U hnuteľných vecí je vydržacia doba trojročná, u nehnuteľností desaťročná. Do uplynutia tejto doby sa započítava aj doba oprávnenej držby právneho predchodcu vydržiteľa. Vlastníctvo nastáva zo zákona okamihom uplynutia vydržacej doby, nevyžaduje sa ešte nejaké rozhodnutie štátneho orgánu.
Pre vás je podstatné, že otec býval v dome, ktorý je teraz predmetom dedičstva, nesporne viac ako desať rokov, a to oprávnene, nepretržite a s vedomím, že celá nehnuteľnosť je jeho vlastníctvom. Stal sa preto vlastníkom tejto nehnuteľnosti napriek tomu, že jeho právni predchodcovia pri prevodoch majetku nedodržali literu vtedy platného zákona, a preto na LV figurujú jeho starí rodičia. Nemali by ste mať z tohto hľadiska v dedičskom konaní žiadne problémy. Právnu skutočnosť nadobudnutia vlastníckeho práva otca bude treba zrejme osvedčiť notárom formou notárskej zápisnice.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.