medzinárodných predpisov je preto na uvedených riekach kvôli regulérnosti pretekov stanovený všeobecný zákaz lovu rýb od 9. augusta do 5. septembra vrátane týchto dní. Ide o nasledujúce revíry:
Na Belej v úseku rieky od sútoku s potokom Račková pri cestnom moste nad obcou Pribilina po železničný most v Liptovskom Hrádku. Na Váhu v úseku rieky s potokom Boca v Kráľovej Lehote po sútok s Belou v Liptovskom Hrádku; odtiaľ až po diaľničný most pri obci Podtureň, ďalej od MVE Okoličné po most pri hoteli Jánošík v Liptovskom Mikuláši; napokon od mosta v Bešeňovej po cestný most v Liskovej. Na Orave v úseku rieky od cestného mosta v Dolnom Kubíne po ústie Raciborského potoka pod Oravským Podzámkom a odtiaľ po cestný most v Hornej Lehote.
Lov na mušku možno nazvať kráľovskou disciplínou v športovom rybárstve. Môže nás tešiť, že vo veľkej konkurencii sa podarilo získať majstrovstvá práve nám. Sú reálne predpoklady na to, že na spomenutom podujatí bude zastúpených najviac päťčlenných národných družstiev v doterajšej histórii muškárskych majstrovstiev. Počet tímov sa priblíži k tridsiatke.
Najviac zástupcov bude mať pochopiteľne Európa, nebudú chýbať USA a Kanada, prídu však aj športoví rybári z Brazílie, Japonska, Austrálie, Nového Zélandu či z Juhoafrickej republiky. Pomohlo k tomu i to, že máme dobre zarybnené tečúce vody, ako aj úspech vlaňajších majstrovstiev.
Na každom z piatich sektorov má súťažiť jeden pretekár z každého družstva, ktorý bude mať prideleného svojho rozhodcu. Za každý ulovený kus dostane sto bodov a za každý centimeter dĺžky jeden bod. Spočítajú sa výsledky všetkých šiestich kôl preteku. Loviť sa bude hlavátka podunajská, pstruh obyčajný, pstruh dúhový, lipeň tymianový a jalec hlavatý.
Vzhľadom na to, že vlani oblasť Váhu a Oravy poškodili nenásytné kormorány, ale aj preto, aby všetci pretekári mali rovnaké podmienky, súťažné úseky sa zarybnia násadami v hodnote 200 tisíc korún. Nasadzujú sa ryby s mierou pre majstrovstvá sveta (20 centimetrov), čo nie je pre rekreačný lov. Pretekári lovia na háčiky bez spätných hrotov, teda šetrným spôsobom. Rybu rozhodca odmeria a pustí späť do vody. Rekreační rybári preto nemusia veľmi smútiť nad mesačným zákazom lovu na uvedených úsekoch, lebo tam zostanú „domáce" ryby aj nová násada, takže revíry sa obohatia o nezanedbateľný počet kvalitných rýb.
Okrem toho majstrovstvá sveta prispejú aj k propagácii našich tokov, prírody a vôbec celého Slovenska. Ich význam zvýrazňuje aj to, že sa konajú pod záštitou ministerstva životného prostredia, ktorého šéf spolu s ministrom školstva prisľúbili účasť na otvorení.
Autor: Vladimír KLOBUŠICKÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.