polemiku, v ktorej ho časť kolegov obviňuje zo subjektivizmu a zo spochybňovania základných hodnôt západnej civilizácie.
V čom spočíva podľa profesora Singera podstata ľudského vedomia: Donedávna prevládal názor, že v mozgu sa nachádza miesto, pripomínajúce filmové plátno, na ktorom sa premietajú všetky zmyslové dojmy, a neuróny ich po spracovaní posielajú vnútornému "pozorovateľovi". Ten je vybavený príslušnými mentálnymi vlastnosťami a definuje sám seba ako "ja". Výsledky meraní mozgovej aktivity však túto hypotézu vyvracajú a upevňujú v nás presvedčenie, že v mozgu niet miesta, kde sa zbiehajú všetky informácie, vytvárajú dojmy a prijímajú rozhodnutia. Vedomie je v skutočnosti mimoriadne decentralizovaný systém, v ktorom sa na mnohých miestach paralelne spracúvajú zrakové, sluchové alebo motorické impulzy. Čiastkové výsledky mozog záhadným spôsobom spája do uceleného obrazu sveta. Spôsob, akým si systém o sebe vedie záznamy a uvedomuje si sám seba, patrí k najväčším záhadám.
Vznik vedomia je neodmysliteľne spojený s bojom o prežitie. V mnohých kritických situáciách bolo výhodné, ak mozog medzi primárne spracovanie zmyslového dojmu a reakcie naň vsunul medzistupne. Vďaka nim si predkovia dokázali na základe starších skúseností vytvárať úvahy a prognózy, ktoré im pomáhali vyhnúť sa nebezpečenstvám bez toho, aby ich museli prežiť osobne. Mozog, ktorý dokáže uvažovať o budúcnosti, je schopný vytvoriť si predstavu o procesoch prebiehajúcich v inom mozgu a aplikovať ich na seba. Zároveň sa dokáže vzhliadnuť v úsudkoch iných a uistiť sa o správnosti svojich úvah.
Podľa profesora Singera.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.