pôsobenia Keltov a prenikania kresťanstva. Traduje sa tu mýtus o kráľovi Arthurovi a spojitosti mesta s magickým ostrovom Avalon, kde je údajne Arthur pochovaný a kde je ukrytý aj svätý grál (kalich z poslednej večere Ježiša Krista), ktorý sem vraj priniesol sv. Jozef z Arimatie. Toho podľa povesti okolo roku 60 vyslali do Anglicka, aby šíril kresťanstvo. Na pozemku glastonburského opátstva rastie slávny glastonburský hloh, ktorý vraj zázračne vyrástol z palice sv. Jozefa z Arimatie. Hloh kvitne na Vianoce a v máji. Odtiaľ sa rozšíril do celého Anglicka ako drevina pre živé ploty.
Začiatkom 7. storočia tam postavili mnísi kostol, opátstvo a prvý kresťanský kláštor v Británii. V tom istom období do mesta Canterbury, východne od Londýna, prišiel prvý pápežský vyslanec - Sv. Augustín, v roku 597. Glastonbury až do zrušenia kláštora v roku 1539 bolo významné kresťanské pútnické miesto (centum).
Po smrti kráľa Henricha VII. na anglický trón nastúpil jeho syn Henrich VIII. (1509 - 1547). Veľmi mladý sa oženil s Katarínou Aragónskou, vdovou po zosnulom bratovi Arthurovi. Keď sa stal kráľom požiadal pápeža Klementa VII., aby ho oslobodil spod manželského sľubu vernosti z roku 1503. Chcel sa oženiť s Annou Boleynovou z Kentu. Pápež s odpoveďou na jeho žiadosť váhal sedem rokov. Mal strach z mocného a vplyvného rímsko-nemeckého cisára Karola V. Henrich už ďalej nechcel čakať a zorganizoval rozsiahlu diskusiu k uvedenému problému a nakoniec prijal názory protestantských učencov: "Biblia zakazuje manželstvo s vdovou po bratovi a takéto manželstvo je nezávisle od pápežovho rozhodnutia je neplatné." Rýchlo sa oženil s Annou Boleynovou a v roku 1533 parlament prijal zákon, podľa ktorého kráľ Anglicka je - po Kristovi - hlavou cirkvi svojej krajiny. Nesmelo sa vyslovovať slovo pápež a namiesto neho sa smel použiť termín "rímsky biskup". Kráľ vtedy vyslovil myšlienku: "Boh chce, aby ste boli poslušní svojmu kráľovi a nie rímskemu biskupovi." Bola to definitívna odluka anglickej cirkvi od rímskej.
Postoje kráľa a parlamentu vytvorili dôležitý medzník v histórii Anglicka. Boli zrušené kláštory vrátane v Glastonbury. Objekty kláštora a opátstva začali postupne chátrať a skončili sa tam aj povestné púte. Z celého komplexu sa zachoval len normanský kostol z roku 601, opátova kuchyňa s osembokou strechou a nádherná veľká stodola, v ktorej je umiestnené múzeum. Povestnú kresťanskú púť nahradil známy rockový festival, ktorý navštevuje mnoho ľudí z Anglicka a iných krajín sveta a koná sa každoročne v deň letného slnovratu.
K pôvodnému obyvateľstvu Británie v 8. storočí pred n. l. začali prichádzať z dnešných území Francúzska a Nemecka vysokí a svetlovlasí Kelti - Belgovia, Galovia a i., ktorí prinášali so sebou technický pokrok. Spočiatku sa k obyvateľstvu správali mierumilovne, ale neskoršie si ich svojou bojovnosťou podmaňovali a splývali s nimi v manželských zväzkoch. Budovali tam opevnenia, svätyne a formovali svoje náboženstvo pod vedením druidov.
Británia sa stala stredobodom pozornosti Rímskej ríše, ktorá tam v roku 55 - 54 pred n. l. vyslala početné légie, pod velením G. J. Caesara. Podobne ako Kelti aj oni si budovali hradné opevnenia, uplatňovali rímske právo a svoj spôsob života. V začiatkoch osídlenia museli čeliť rozsiahlejším bojom a nakoniec na ostrove zotrvali štyri storočia. Opevnenia sa po nich menili na mestá (York, Chester, St. Albans, Colchester, Bath, Lincoln a Londýn), ktorým sa pripisuje, že ich založili Rimania. V roku 410 museli Britániu opustiť. S týmto obdobím súvisia prvé začiatky prenikania kresťanstva v Anglicku. Známa je postava sv. Albana, ktorý sa v treťom storočí stal prvým kresťanským mučeníkom v Británii. Bol príslušníkom rímskej légie a ponúkol prístrešie prenasledovanému kňazovi. Súčasne odmietol vyznávať pohanských bohov a stal sa kresťanom, za čo bol zbičovaný a sťatý. Podľa neho sa rímska pevnosť Verulamium premenovala na S. Albans.
S históriou a povesťami Anglicka a Glastonbury súvisia ďalšie udalosti začiatkom nášho letopočtu. Koncom 4. storočia sem prenikli bojovné kmene Piktov a Škótov a v 5. storočí po odchode Rimanov okrem iných aj lúpežné skupiny Anglosasov z údolia Rýnu. Kelti zohrávali svoju úlohu v západnej a severnej časti Británie a práve komplex týchto udalostí urýchlil prerod keltského náboženstva na kresťanské.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.