zdraželi, väčšina cien sa nezmenila a podľa Štatistického úradu sa ceny za máj a jún zvýšili o 0,6 percenta. Potraviny a nealkoholické nápoje zdraželi o 0,9 percenta. To znamená, že za nákup potravín v hodnote 500 korún, dnes zaplatíme o 4,50 Sk viac.
Výrobky, ktoré uverejňujeme každý týždeň v prílohe Výhodný nákup, zdraželi od konca apríla do dnes o 2,76 percenta. Za nákup, ktorý stál 1260 Sk , dnes zaplatíme o 35 korún viac. Najviac sa zvýšila cena ryže - o 50 percent. Naopak, o 40 percent klesla cena zemiakov. To je však spôsobené sezónnymi výkyvmi.
Ceny sa nezvyšovali postupne, ale kolísali. Najvyššiu úroveň dosiahli minulý týždeň, keď priemerný nákup stál 1317,87 Sk, čo je o 4,5 percenta viac ako v apríli.
Ako prvé vzrástli ceny banánov a cukru. Už necelých 14 dní po vstupe do únie sa cena banánov zvýšila o osem korún za kilogram. Dnes stoja banány 36,16 Sk, čo je skoro o 6 korún viac ako v apríli. Banány boli najdrahšie začiatkom júla, keď jeden kilogram v obchodoch predávali za viac ako 41 korún.
Cena kilogramu kryštálového cukru sa z aprílových 30,02 Sk zvýšila na 32,95 Sk. To predstavuje zdraženie takmer o 10 percent. Rýchle zvýšenie ceny cukru zapríčinilo aj masívne predzásobenie sa pred vstupom do únie. Obchody vypredali takmer všetky zásoby a nové dodávky už dostali za vyššie ceny. Koncom apríla sa zvýšila cena ryže. Tú si ľudia nekupovali do zásoby, takže obchody mohli dlhšie predávať staré zásoby za nezmenené ceny. Kilogram dlhozrnej ryže Lagris zdražel o vyše polovicu takmer na 39 korún.
Ceny cukru, ryže a banánov sa zvýšili preto, že únia obmedzuje ich dovoz a v prípade cukru stanovuje pre farmárov v Európe minimálne výkupné ceny. Cukor predávaný na Slovensku pochádza síce z minuloročnej úrody, ktorú cukrovary vykúpili za staré nižšie ceny, ale ak by obchody nepristúpili na zvýšenie cien, cukrovarníci by svoj tovar pravdepodobne vyviezli do zahraničia. Tam by ho mohli predať za ceny bežné v únii.
Túto možnosť využili mliekarne. Keďže vo väčšine krajín únie sú ceny masla vyššie ako na Slovensku, rozhodli sa vyviesť ho do zahraničia. Takmer všetky slovenské obchody zostali preto prvé dva júlové týždne bez masla. Až zvýšenie jeho ceny o 27 percent prispelo k tomu, že sa opäť objavilo na pultoch predajní. Podľa obchodníkov však v najbližšom čase približne o štvrtinu vzrastú aj ceny mlieka a ostatných mliečnych produktov. Inak by ich mliekari mohli vyviezli do zahraničia.
Ceny v krajoch
Ceny v jednotlivých regiónoch sa líšia. Rozdielne bolo aj zvýšenie cien po vstupe do únie. Najviac vzrástli ceny v Banskobystrickom kraji. Priemerný nákup zdražel z 1238,88 Sk na 1304,53 Sk, čo znamená zvýšenie cien o 5,3 percenta.
Najmenšie zvýšenie cien zaznamenali obyvatelia v Žilinskom kraji. Za posledné tri mesiace sa tam ceny zvýšili o 1,56 percenta. Nákup, ktorý stál v apríli 1277,90 Sk, stojí dnes o 22 korún viac.
V Bratislave sa ceny zvýšili o 2,22 percenta. S hodnotou nákupného koša takmer 1330 Sk, je aj naďalej najdrahším regiónom na Slovensku. Na druhom mieste sa umiestnil Banskobystrický kraj, v ktorom vyjde nákup o 25 korún lacnejšie. Ak by sa v Bratislave ceny nezvýšili vôbec, stále by bola spomedzi regiónov na treťom mieste. Od prvého miesta by ju delili štyri koruny.
Najlacnejším regiónom zostala Nitra. Priemerný nákup tu zdražel z 1219 Sk na 1262 Sk.Zmenšil sa však rozdiel medzi najdrahším a najlacnejším krajom. Kým koncom apríla bol rozdiel medzi Bratislavou a Bystricou 6,66 percenta, dnes je to 5,3 percenta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.