obzrel z kabíny vrtuľníka, ktorý vyštartoval z košického letiska. Po vyše hodine letu sa minister vrátil späť do metropoly východu.
"Navštívil som krajské úrady v prešovskom a košickom kraji, kde sídlia krízové štáby. Následne som si z helikoptéry obzrel celé územie východného Slovenska, kde sú povodne najviac rozšírené. Konštatujem, že na východnom Slovensku je postihnutých viac než 200 obcí, avšak stupeň postihnutia je rôzny," vysvetlil minister. "Niekde je zatopených 50 až 60 domov, inde zas len dva tri. Stav je však stabilizovaný, všetky cesty sú zjazdné a ak v piatok ešte boli problémy s autobusovou dopravou, dnes je už všetko v poriadku. V oboch krajoch prebiehajú intenzívne záchranné práce, v Prešovskom kraji už majú krízu zdá sa za sebou. Predovšetkým sa odčerpáva voda za pomoci 70 čerpadiel, ktoré boli z väčšej časti dovezené z Banskobystrického a Žilinského kraja. Túto prácu vykonáva hasičský zbor," uviedol V. Palko a podotkol, že na niektorých miestach je potrebné odstraňovať následky po zosuvoch pôdy a likvidovať vyvrátené stromy. Problémy s pitnou vodu obyvatelia nemajú. "Našťastie, hoci sa objavilo aj niekoľko takých prípadov. Starostovia obcí však situáciu vyriešili. V pohotovosti je aj armáda, pieskujú sa postihnuté oblasti. Predpokladám, že už aj v Košickom kraji zlá situácia vrcholí a už sa to bude len zlepšovať. Ak bude počasie takéto dobré, potom možno očakávať, že od nedele začne opadávať voda," skonštatoval šéf rezortu vnútra.
Starosti v okrese Michalovce narobila pretrhnutá hrádza na Ondave, kde sa voda rozliala do polí. Minister ocenil prácu záchranárov a vyslovil radosť nad tým, že sa podarilo zachrániť ľudské životy.
"Ide o prípad, kedy z prešovskej dialnice zobrala voda auto so štvorčlennou osádkou. Mali šťastie, že si ich všimla policajná hladia a zasiahli hasiči. Chcel by som však vyzvať ľudí, aby sa zbytočne nezdržiavali na miestach, kde sa vylieva voda."
Na otázku, či sa začala vláda zaoberať otázkou vyčlenenia prostriedkov z rezervy vlády pre postihnuté obce, minister zvestoval... "Takéto úvahy sú vždy namieste pri takejto príležitosti. Je potrebné si počkať na vyčíslenie škôd. Vláda by nemala nechať občanov, aby si v tom poradili sami. Predpokladám, že touto situáciou sa bude vláda zaoberať na svojom prvom zasadnutí o dva týždne."
Podľa V. Palka tak súčasná, ako bývalé vlády venovali dostatočnú pozornosť prevencii voči podobným udalosiam. "Vláda, venuje pozornosť v súlade s ekonomickými možnosťami štátu. Vždy treba kontrolovať, či sa robí maximum, aby sa predišlo škodám. Tá pretrhnutá hrádza na Ondave ale vyvoláva otázniky, či sa na to nemalo myslieť skôr," uzavrel minister.
Krízový štáb mal k dispozícii vrtuľník na monitoring situácie od piatka. "Veľmi nám to pomohlo, zo vzduchu sa dá toho viac vidieť. V sobotu bola situácia hlavne v oblasti Zemplína dramatická, boli sme nútení pristúpiť aj k evakuácii obyvateľstva z postihnutých oblastí," dozvedeli sme sa od šéfa krízového štábu a prednostu košického krajského úradu Jána Dolného.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.