V. Palko v sobotu v Spiškskej kapitule pokrstil knihu Koniec liebralizmu na Slovensku
Marián KIZEK
ÔSMY DEŇ TÝZDŇA
Decentné svetlo, skromné švédske stoly, no za to bohatá účasť pozvaných osobností. Aj takto by sa dal stručne charakterizovať krst novej knihy exministra vnútra Vladimíra Palka pod názvom "Koniec liberalizmu na Slovensku", ktorý sa v sobotu večer uskutočnil v Spišskej kapitule. Hoci sa krst oneskoril o poldruha hodiny, keďže väčšina pozvaných z radov politikov KDH si v ten deň poctivo vyšliapala na Ďumbier v rámci každoročného výstupu na tento nízkotatranský vrchol, ani toto meškanie nemohlo prekaziť krásu tejto slávnostnej chvíle.
"Kým niektorí politici píšu o svojich dobrodružstvách v Brazílii a iní zas dávajú hlúpe rady vodičom v príručke Pozor, cestná kontrola, ja som sa rozhodol, že napíšem knihu, ktorá bude prospešná všetkým našim obyvateľom. V podstate už od revolúcie pozorujeme, že namiesto tradičných kresťanských hodnôt sa v tomto štáte čoraz viac rozširuje zhubný nádor v podobe liberalizmu. Lenže toto my všetci, ktorí si ctíme nášho stvoriteľa nebudeme predsa trpieť a to už vôbec nie vtedy, keď sme vo vláde. Liberalizmus v akejkoľvek forme preto treba rázne vyrezať a zahubiť a o tom je aj táto kniha," v stručnosti predstavil svoje dielo za skandovaného potlesku zhruba 100 hostí minister V. Palko.
Ten nezaprel ani svoj tradičný zmysel pre humor, keď si pred samotným aktom krstu zaspomínal, kto mal byť pôvodne krstnými rodičmi jeho knihy. "Najprv som oslovil svojho kolegu z vlády Pavla Ruska. Zdvorilo sa mi poďakoval a povedal mi, že nemôže prísť, lebo vraj musí vyjednávať s vlastníkmi pozemkov pri Žiline. Tak som potom zavolal Moniku Beňová a vysvetlil jej, akú príjemnú akciu tu dnes budeme robiť. Lenže sa vyhovorila na to, že si nemá čo obliecť... Tak som jej povedal, nech si zoberie to, čo bežne nosí pri pánovi Flašíkovi. Dosť sa zapýrila, voľnomyšlienkárka jedna," znel smiech v sále po týchto ministrových slovách. Napokon sa tak krstným otcom knihy nestal nikto z týchto popredných predstaviteľov liberalizmu na Slovensku, ale naozajstná osobnosť slovenskej politiky.
Moderátor večera, hovorca ministra V. Palka a bývalý šéf Kresťansko-demokratickej mládeže Boris Ažaltovič tak pohnutým hlasom mohol oznámiť radostnú zvesť. "Vážené dámy a vážení páni, dovoľte, aby som vám predstavil poslankyňu Európskeho parlamentu za KDH Annu Záborskú. Sme veľmi radi, že si aj napriek problémov, ktorý jej v europarlamente nedávno spôsobili netolerantní marxisti s totalitným zmýšľaním, ktorých je, žiaľ, dosť aj na západe, si na nás našla čas a prišla tu pod Spišský hrad."
Po krátkej modlitbe za hriešne duše voličov európskych socialistov, zjednotenej ľavice, zelených a liberálov nastala tá správna chvíľa, aby spišský biskup František Tondra vytiahol zo svojej pivnice omšové víno z roku 1957 a mohol sa začať krst. Ešte predtým si však prítomní minútou ticha uctili švédskeho pastora Akea Greena, ktorého nedávno odsúdil tamojší liberálny súd na mesiac domáceho väzenia za to, že vo svojich kázňach prezentoval urážlivé výroky na adresu sexuálne inak orientovaných spoluobčanov. "Našťastie však na Slovensku žijú omnoho tolerantnejší ľudia. Pokiaľ bude ministrom vnútra člen KDH, nikdy sa nestane to, čo teraz v tom liberálnom Švédsku. Ale poďme už krstiť, lebo som smädný," opäť sa so sánkami prítomných pohral V. Palko.
V tom zhaslo svetlo a za zvukov árií z Nabucca, ktoré zaspieval František Balún, už pristúpili ku knihe okrem jej autora a europoslankyne Záborskej aj otec biskup Tondra, ktorý V. Palkovi venoval svoje omšové víno. A práve to stalo oficiálnym "krstiacim" nápojom. Keď sa asi deci vínka rozlialo po obale tejto 120-stranovej knižky, zobrala si slovo krstná mama A. Záborská, ktorá tým prétomným, čo to ešte náhodou nevedeli, objasnila pohnútky vydania tejto knihy.
"Novodobá história ľudstva si nepamätá taký obrovský útok na rodiny, akého svedkami sme najmä v posledných pätnástich rokoch, odkedy sa u nás vlády chopili liberáli. Stačí sa len pozrieť, ako nám klesá záujem o klasický typ rodiny. Ľudia sa ženú za peniazmi a pritom si neuvedomujú, že by sa mali zastaviť, porozhliadnuť sa okolo seba a každý deň modlitbou poďakovať svojmu stvoriteľovi, že môžu byť na svete. Mladí ľudia oddaľujú manželstvo, žijú neviazaný sexuálny život aj pred svadbou, čoho dôsledkom je mnoho slobodných matiek a detí vyrastajúcich bez otca. A to už radšej ani nehovorím o takých osobách, ktoré sa držia v parku za ruky s osobami toho istého pohlavia. Minule som dokonca u nás v Trenčíne videla sa bozkávať dve ženy. Normálne som sa musela prežehnať. Toto je vizitka svetového liberalizmu, ale už dlho nebude. Tvrdo zakročíme voči každému, kto neuznáva naše konzervatívne hodnoty. A som veľmi rada, že pán Palko to pochopil ako prvý a napísal túto knihu," skonštatovala vo svojom predslove čerstvá predsedníčka výboru EP pre práva žien a rovnosť pohlaví, za čo zožala od auditória obrovský potlesk.
Rovnakého uznania sa však dostalo aj Borisovi Ažaltovičovi, ktorý pri sviečkach prečítal niekoľko úryvkov z knihy svojho šéfa. Uznanlivé prikyvovanie prerastajúce až v obdivné výkriky vyvoval najmä úvod publikácie. "Začína sa tyrania ľavicového liberalizmu. Žiaľ, pôda EÚ sa zneužíva na kultúrnu revolúciu proti tradičnej rodine. Vzájomné uznávanie partnerstiev osôb rovnakého pohlavia považujeme za úplne neprijateľné a s takýmto postupom vyjadrujeme zásadný nesúhlas. Naše videnie sveta totiž vychádza z kresťanského učenia a historickej skúsenosti Slovenska. Konzervatívci vychádzajú z kresťanského pohľadu na bytosť človeka. Vedia, že kým tento svet bude týmto svetom, nikdy tu nebude večný mier. Dobro definitívne víťazí až na druhom svete, preto sa dobro musí niekedy presadzovať aj silou."
Spoločenské posedenia po krste sa napokon natiahlo až do svitania, keď jeho poslední účastníci sa o siedmej hodine vybrali na rannú omšu do blízkeho kostola v Spišskom Podhradí. Pravda, aj tento vydarený večer mal nakoniec jednu chybičku krásy. Ako sme si spolu s redaktormi Katolíckych novín všimli, stôl pri ktorom mal sedieť slovenský eurokomisár Ján Figeľ zostal po celý čas prázdny. Ešte počas krstu sme sa z kuloárov dozvedeli, že predstaviteľ moderného krísla KDH J. Figeľ odmietol účasť kvôli tomu, že mu to neodporučila Európska komisia, ktorej je členom. Navyše vraj aj jeho názory po pobyte v Bruseli sú zjavne iné ako radikálne postoje jeho rodného KDH k liberalizmu.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.