informovalo včera ministerstvo pre mimoriadne situácie.
Jeden človek zahynul pri zosuve pôdy v západnom regióne Ľvova, kde povodne poškodili 2280 domov, uviedli ministerstvo v oznámení. Pri búrkach bolo zničených 16 mostov a 15 kilometrov ciest. V dôsledku prerušených vedení zostali tisíce ľudí bez elektrickej energie. V uplynulých týždňoch zaznamenali ojedinelé záplavy a zosuvy pôdy vo viacerých oblastiach po celej Ukrajine.
Nepriaznivé počasie v Rumunsku si vyžiadalo šesť obetí
Bukurešť (TASR) - Nepriaznivé počasie si v Rumunsku vyžiadalo za posledné dni najmenej šesť obetí na ľudských životoch. Postihnuté oblasti po búrkach a dlhotrvajúcich dažďoch sužujú katastrofálne záplavy.
Ďalšie dve osoby podľa včerajších informácií tlačovej agentúry Mediafax zostávajú nezvestné. Jeden muž zahynul v nedeľu, keď sa pokúšal zachrániť z rozvodnenej rieky na juhu Karpát topiacu sa ženu. Osemročné dievča zase v nedeľu zomrelo, keď sa chytilo búrkou vyvráteného elektrického vedenia. Do postihnutých oblastí začala včera prichádzať humanitárna pomoc štátu - najmä potraviny, pitná voda, šatstvo a stavebný materiál na provizórne ubytovania. Najviac postihnutými silnými búrkami je najmä región Alba a východ krajiny. Najmenej 200 obcí a dedín zostalo bez dodávok elektriny. Voda úplne zaplavila niektoré cestné komunikácie.
V poľskom Osvienčime si pripomenuli holokaust Rómov
Varšava (TASR) - Poľskí Rómovia a Rómovia z celej Európy si včera pripomenuli v bývalom nacistickom koncentračnom tábore Osvienčim šesťdesiat rokov od zrušenia "cigánskeho" rodinného tábora.
Účastníci spomienky si pripomenuli zapálením sviečok a kladením vencov zavraždenie posledných 3000 rómskych väzňov tábora, ku ktorému došlo presne pred 60 rokmi. Za nemeckú stranu sa podujatia zúčastnil spolkový minister životného prostredia Jürgen Trittin, ktorý okrem iného odsúdil holokaust Rómov a Židov. Vraždenie Rómov podľa jeho slov malo korene v stáročiach nenávisti a ponižovania. Okrem iného kritizoval "smiešne odškodné" rómskych väzňov koncentračných táborov, či nútene nasadených. Tento deň, kedy posledných tritisíc žien, detí a starcov zahynulo v plynových komorách, bol vyhlásený za pamätný deň rómskeho holokaustu Porraimos.
Belgicko si uctí životy 17 obetí explózie plynovodu štátnym smútkom
Brusel TASR) - Belgicko si uctí životy 17 ľudí, ktorí zahynuli pri minulotýždňovej mohutnej explózii plynovodu dňom štátneho smútku zajtra, keď sa uskutoční pohreb prvej obete.
Ako včera informovali úrady, medzi mŕtvymi sú aj traja Francúzi a traja Taliani. Jedna osoba podľahla zraneniam v nedeľu, čím počet obetí piatkového najvážnejšieho výbuchu plynu v Belgicku vzrástol na sedemnásť. Po tragédii v priemyselnom parku južne od metropoly Brusel zostávajú stále nezvestné štyri osoby. Niektorí zo 40 zranených, ktorí sú stále hospitalizovaní pre popáleniny ťažkého stupňa, sú v kritickom stave. Príčina detonácie v priemyselnej oblasti tesne pri meste Ghislenghien zostáva nejasná a vyšetrovanie pokračuje.
Blaškič sa po prepustení z Haagu vrátil do Chorvátska
Záhreb (TASR) - Stovky Chorvátov sa včera zišli na záhrebskom letisku, aby privítali bývalého bosnianskochorvátskeho generála Tihomira Blaškiča, ktorého odvolacia komora Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) minulý týždeň oslobodila spod obvinení z masakry spáchanej počas bosnianskej vojny (1992-95) a sudca následne rozhodol o jeho predčasnom prepustení.
Odvolací panel ICTY 29. júla rozhodol, že Blaškič nie je zodpovedný za masakru Moslimov v dedine Ahmiči, pri ktorej v apríli 1993 zahynula viac ako stovka civilistov. Odvolacia komora zrušila 16 z celkového počtu 19 obvinení, znížila Blaškičov trest z pôvodných 45 rokov z marca 2000 na deväť rokov väzenia za menej závažné zločiny: ilegálne zadržiavanie a nehumánne zaobchádzanie s väzňami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.