SNP však majú hlavu v smútku! Ak by sa prihodilo nešťastie, primárka oddelenia MUDr. Jitka Mačalová si nevie predstaviť, čo by v nemocnici robili. Zásoby červených krviniek sú totiž minimálne a všetky plánované operácie sa odkladajú, riešia sa len urgentné stavy. Najhorší na celej situácii je však fakt, že toto oddelenie zabezpečuje krv pre všetky košické nemocnice a chladnička na krv zíva prázdnotou.
DAROVAŤ CHODIA AJ PARTIE KAMOŠOV
Primárka apeluje hlavne na mladých ľudí a študentov, aby sa neostýchali a prišli. V čakárni sme stretli aj zopár študentov. 24 ročného Joža, čerstvo po odbere, sme sa opýtali, čo ho sem pritiahlo. "Na začiatku sme prišli celá partia kamošov darovať krv. Bolo to povzbudzujúce, pretože nás bolo viacero. Ja som tu len tretí krát, no kamoši chodia častejšie. Keď som v odberovej miestnosti, mám z toho radosť a dobrý pocit, že niekomu môžem takto pomôcť. Počul a čítal som o letnej kríze, no napriek tomu som sa neodvážil. Až mi zavolali a prišiel som." Priamo v odberovej miestnosti sme stretli v kresle aj Luciu Ruštinecovú. Tá problémy s odberom očividne nemala, celú dobu sa usmievala. Bodaj by nie, sestričky sú veľmi milé a môžete sa s nimi bez problémov porozprávať.
KTO MÔŽE DAROVAŤ KRV?
Hovorí Dr. Mačalová: "Mal by to byť dospelý zdravý človek od osemnástich rokov, ktorý by nemal užívať žiadne lieky a nemal by mať prekonanú žltačku. Deň pred odberom by mal vypiť aspoň dva - tri litre tekutín a keď sa rozhodne prísť ku nám, takisto ráno by mal vypiť aspoň liter tekutín. Po odbere môže jesť a piť všetko normálne, avšak pred odberom sa musí darca vyhnúť mastným jedlám, teda na raňajky si nedať maslo, vajíčka, niečo s olejom, slaninou a podobne. Radšej chlieb s džemom alebo medom. Darcovia v žiadnom prípade nesmú chodiť nalačno, ako to je zvykom pri klasických odberoch krvi na biochemické vyšetrenia. Musia prísť najedení, aby nám tu potom neodpadli. Nikto by nemal uvažovať nad tým, či prísť alebo nie. Zajtra sa môže niečo stať vašim blízkym a krvi naozaj niet. Nikdy neviete, kedy ju bude potrebovať niekto z rodiny alebo vy." Nedostatok krvi je záležitosťou celého leta, denný počet darcov je veľmi slabý, asi len 40, čo je oveľa menej ako iné obdobia. Optimálny denný počet by mal byť minimálne 80 až 100 darcov. Keď si to prerátate, zistíte, že keď sa denne od 40 pacientov 'vyzbiera' ani nie pol litra krvi, zásoby nie sú ani 20 litrové! A pre všetky košické nemocnice! A pritom len na jednu jednoduchú operáciu sa spotrebujú minimálne 2 litre krvi.
Keď na oddelenie prídete, zaregistrujete sa na základe občianskeho preukazu a preukazu poistenca a vypíše sa váš darcovský preukaz. Po registrácii nasleduje predodberové vyšetrenie, urobí sa krvný obraz, na základe ktorého (pokiaľ sú výsledky dobré), budete zavolaný k lekárovi na oddelení. Tam sa ďalej odmeria krvný tlak a môže nastať odber krvi. "Pokiaľ parametre pri vyhodnotení krvi nie sú vyhovujúce, z darcovstva je potenciálny darca vyradený buď na určitú dobu alebo podľa uváženia lekára natrvalo. Darovať krv nemôžu ani ľudia s vysokým krvným tlakom," upresnila primárka Mačalová. Ak na odber nečaká veľa darcov, celá procedúra trvá do dvoch hodín.
450 MILILITROV A 78 KORÚN DO BUFETU
V odberovej miestnosti si posedíte ani nie 10 minút a počas tejto doby darujete 450 mililitrov svojej krvi. Ešte pred tým vám však na oddelení ponúknu čaj a keksy, tak isto ako po odbere. Dostanete aj 78 korunovú poukážku na občerstvenie v nemocničnom bufete.
Po odbere sa krv oddelí v centrifúge na červené krvinky a na plazmu. Tie sa cez špeciálny prístroj prepumpuje do osobitných vakov. Krvinky sa používajú pri operáciách a pri problémoch so zrážanlivosťou krvné doštičky. Krvná plazma je perfektná pri popáleninách.
NAMIESTO PÍSOMKY NA ODBER
Nové štandardy Európskej únie sa prejavili aj v tejto oblasti. Po novom už zamestnávatelia nie sú povinní poskytnúť deň voľna zamestnancom, ktorí krv darujú. Na oddelení vám však vydajú odporúčanie o niekoľkohodinovej rekonvalescencii. Je však na zamestnávateľovi, či ho bude akceptovať. Študentov však bude oveľa viac zaujímať, že po darovaní krvi nemusia v daný deň naspäť do školy! "Môžem vám povedať, že počas školského roka študenti veľmi radi prichádzajú. Hlavne keď je písomka. Ale musím podotknúť, že sme len radi. Prvodarci z radov študentov sa vychytávajú hlavne v Deň študentstva, počas Študentskej a Valentínskej kvapky," vraví primárka Mačalová.
Vzhľadom na fakt, že môžete niekomu zachrániť život, neseďte doma na zadku len tak a ozlomkrky utekajte darovať najvzácnejšiu tekutinu! Len sa pritom nepolámte, aby ste ju náhodou nepotrebovali vy. Fakultné transfúziologické oddelenie FNsP na Triede SNP v Košiciach funguje každý pracovný deň v čase od 7:00 do 12:00 hod. V tejto dobe sa však vykonávajú odbery len do desiatej, pretože oddelenie prechádza stavebnou rekonštrukciou. Darcov však hlavne v tomto období neodmietnu. Zajtra si teda všetci študenti dáme zraz v čakárni na odber. Ale v žiadnom prípade nie nalačno, ale najedený a napitý (nie alkoholom:-)) Chalani potom opäť o tri a dievčatá o štyri mesiace. Taká je totiž povinná 'prestávka' medzi jednotlivými odbermi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.