Výrobca čipov AMD uvádza na trh novú sériu desktopových i mobilných procesorov pre cenovo citlivejších zákazníkov.
Podobne ako Intel so svojím Celeronom, aj AMD disponuje triedou low-endových procesorov. Po ukončení
distribúcie Duronov prichádza na rad ďalší predstaviteľ tejto kategórie a to Sempron.
AMD konkrétne ponúkne procesor do oboch hlavných segmentov trhu, teda aj pre desktopové systémy, aj pre notebooky. Pôvodne sa pošepkávalo vzhľadom na to, že niektoré procesory využívajú jadro ôsmej generácie Athlonu 64 že by mohlo ísť o hybridné 32/64 bitové čipy. Nakoniec zostala len výlučne prvá možnosť a tak sa v treťom kvartáli na trhu objaví paleta 32-bitových čipov.
Sedmička desktopových čipov
Poltucet desktopových čipov triedy Sempron je postavených na báze siedmej generácie procesorového jadra Athlon XP, posledný do partie využíva jej ôsmu generáciu. Všetky sú vyrábané procesom 130 nm.
Šestica čipov pre päticu Socket A tak ponúka podporu pre 333 MHz systémovú zbernicu FSB, 128KB L1 cache a 256KB L2 cache (polovičnú veľkosť než majú Athlony XP). Frekvencie štartujú od hodnoty 1,5 GHz do 2 GHz, čo zodpovedá ratingovým označeniam od 2200+ po 2800+. Ceny sa budú pohybovať od 39 po 85 dolárov pri odbere tisíc kusov.
Osobitnú pozornosť si zasluhuje najvýkonnejší model s ôsmou generáciou jadra K8 ponúkne určité špecifické funkcie ako napríklad ochranu proti vírusom No Execute, ktorá je zakomponovaná v rámci pripravovaného Service Packu 2 pre Windows XP či Hypertransport. Čip pre Socket 754 s cenou 126 USD pobeží na 1,8 GHz s 256 KB L2 cache.
Desktopové procesory sú už dostupné pre PC partnera Lenovo Group, nasadenie CPU v dohľadnej dobe avizovali i Acer, Medion, Twinhead a Hewlett-Packard. Uvádza ZDNET.
Päťkrát Sempron pre notebooky
Sedmičku procesorov pre stolné systémy dopĺňa pätica noviniek určená pre nasadenie do prenosných systémov. V uvedenej kategórii trhu budú opätovne ponúkané dva druhy Sempronov roztriedených podľa spotreby energie. Prvá kategória pre veľké notebooky ponúkne tepelnú spotrebu 62 W pri maximálnych výkonnostných podmienkach, zatiaľ čo pre tenké a ultratenké notebooky maximálna spotreba dosiahne len 25 W a obvykle sa bude pohybovať pod touto hranicou.
Mobilné čipy sú postavené na jadre Athlonu 64, čo by opäť mohlo naznačovať prácu v 64-bitových systémoch, no 64-bitové rozšírenie nie je dostupné. Zákazníci tak prípadne musia siahnuť po dostupných mobilných Athlonoch 64.
Modely 2600+ a 2800+ v každej výkonovej kategórii dopĺňa 3000+ so spotrebou 62 W, ktorý je taktovaný na 1,8 GHz.
Čipy s väčšou spotrebou vyjdú na 84, 108 a 120 USD, 25 W modely stoja 107, resp. 134 USD, pričom sa objavia na trhu budúci mesiac. Podotýka EETimes.
Autor: erik
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.