začiatočník. K nim patrí pinzeta, zásobník známok, katalóg a zúbkomer.
Najzákladnejšou a najdôležitejšou pomôckou je pinzeta. Známky zásadne nechytáme do ruky. Pomocou pinzety vysúvame alebo zasúvame známky do zásobníkov. Prsty zanechávajú na známkach nechcené otlačky - čo je u profesionálov neprístupné. Veľmi dôležitý je aj zásobník, ktorý stále nosíme pri sebe- sú v ňom známky na výmenu. Zbierku by sme mali uložiť do albumov, v ktorom lepšie ukážke.
Nemenej dôležitý je katalóg, ktorý obsahuje údaje o všetkých známkach príslušného štátu. Nájdeme v nich údaje kedy známka vyšla, jej formát, farby, druh tlače, typ zúbkovania, autora rytiny a návrhu. Nechýbajú ani základné údaje o rôznych polohách priesvitky - ak známka takýto ochranný prvok má. Väčšinou sa v katalógoch uvádza aj náklad a aktuálna zberateľská hodnota. V katalógoch nájdeme aj známe varianty a ich ocenenie. Katalógy sa aktualizujú každé tri roky, najmä kvôli cenám.
Pre profesionálov je dôležitý zúbkomer. Na cenu má značný vplyv typ zúbkovania. Na zúbkomere sú vyznačené rôzne veľkosti zúbkovania, napríklad od 6 do 15. Priložením známky k vyznačeným zúbkom si vyhľadáme riadok, ktorý sa zhoduje so zúbkovaním známky. Aby ste mali predstavu uvedieme príklad. Zúbky sa udávajú vždy ich počtom na dĺžke 2 cm. Zúbkovanie "12" znamená, že na dĺžke 2 cm je 12 dierok, teda aj 12 zúbkov. Dosť často sa stáva, že vodorovné zúbkovanie je odlišné od zvislých strán. Potom sa zúbkovanie udáva napr. "12:11". Znamená to, že vodorovné strany majú na dĺžke 2 cm 12 zúbkov, zvislé strany 11 zúbkov.
Ak chceme zistiť polohu a prítomnosť priesvitky potrebujeme nato čiernu plytkú misku z umelej hmoty. Známku položíme do misky s obrazom na dno. Nakvapkáme na ňu benzín, známka stmavne, obrazec ešte viac. Po zistení prítomnosti priesvitky známku s pinzetou vyberieme a necháme ju na čistom papieri. Keď sa benzín vyparí môžeme skúmaný exemplár vrátiť do zbierky...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.