celého pohoria, a to v zime aj v lete. Má však ešte jeden pozoruhodný primát - z pohľadu jaskyniarov ide vari o najcennejšiu oblasť Slovenska, v tunajšom Demänovskom krase sa nachádza niekoľko desiatok zväčša významných, pomerne dlhých jaskýň, z ktorých dve - Demänovská jaskyňa Slobody a Demänovská ľadová jaskyňa, sú verejnosti prístupné. Ich prevádzkovateľ, Slovenská správa jaskýň, sa netají tým, že po dlhých rokoch úvah a príprav by v dohľadnom čase chcel sprístupniť aj Demänovskú jaskyňu Mieru.
Na podzemné krasové javy je bohatý najmä východný svah Demänovskej doliny, spadajúci z rázsochy Krakovej hole, ktorá zároveň oddeľuje Demänovskú dolinu od susednej Jánskej doliny, v ktorej je takisto jaskýň požehnane. Tri spomínané jaskyne patria k Demänovskému jaskynnému systému, dlhému podľa údajov v aktuálnej literatúre okolo 33 kilometrov (toto číslo sa vždy po nových objavoch mení). Okrem spomínaného tria patria bezprostredne do Demänovského jaskynného systému aj Pustá jaskyňa, jaskyňa Vyvieranie, jaskyňa Okno a iné, menšie. V Demänovskom krase sa nachádzajú aj ďalšie významné priestory - napríklad najhlbšia jaskyňa Slovenska Starý hrad (-432 m), alebo veľmi cenené Záskočie.
Celý tento unikátny systém má ´na svedomí´ riečka Demänovka s prítokmi a charakter geologickej stavby Demänovského krasu. Ten je tvorený prevažne strednotriasovými vápencami. V ich puklinách si Demänovka vytvorila ponorný systém toku a postupne sa zahĺbila do deviatich vývojových úrovní, do ktorých ústia strmšie chodby vymodelované bočnými prítokmi. Vznikol tak jedinečný labyrint s rôznymi formami výzdoby, ktorý je raritou v celoeurópskych pomeroch.
Demänovská jaskyňa Slobody bola objavená v roku 1921 a už o tri roky čiastočne aj sprístupnená. Je považovaná za jednu z najkrajších jaskýň v Európe a je
najnavštevovanejšou jaskyňou Slovenska. Jej dĺžka je momentálne okolo 8 200 metrov. Rozkladá sa na štyroch vývojových úrovniach, tečie cez ňu aktívny tok Demänovky. Z bohatej sintrovej výzdoby sú unikátne najmä sintrové lekná a iné jazerné formy i excentrické stalaktity, ďalej sintrové vodopády a stalagnáty, sférolitické stalaktity a mnohé ďalšie zaujímavosti. Konkrétny výpočet jednotlivých objektov, siení a útvarov by zabral hádam tri takéto rubrikové priestory... Radšej raz vidieť, ako stokrát čítať.
Demänovská ľadová jaskyňa je vytvorená v troch vývojových úrovniach, jej dĺžka je okolo 2 km. Je známa oddávna, čomu nasvedčujú aj bohaté stopy po návštevách a výskumoch v minulých storočiach. Sprístupnili ju už koncom 19. storočia, po nevyhnutnej rekonštrukcii nanovo v roku 1956. Ľadová výzdoba sa sústreďuje v spodných častiach jaskyne, pričom nechýbajú podlahový ľad, ľadové stĺpy, stalaktity i stalagmity. Okrem toho je významná aj z paleontologického hľadiska, našli sa tu kosti jaskynného medveďa a iných živočíchov. Táto jaskyňa však mala namále, lebo po jej prepojení s inými priestormi (r. 1952) sa začal ľad masívne topiť a tak museli rýchlo odborníci zachraňovať, čo sa dalo. Podarilo sa, ľadová výzdoba každým rokom opäť mohutnie a naberá na kráse.
BEDEKER
Prístup: Obe jaskyne sú ľahko prístupné z cesty, vedúcej Demänovskou dolinou. Po ceste z Lipt. Mikuláša je na trase najskôr ľadová jaskyňa (pri Kamennej chate), vyššie aj jaskyňa Slobody (po modrej značke z križovatky chodníkov).
Prevádzkové údaje: Demänovská jaskyňa Slobody: od 2. januára - 15. novembra a 15. - 31. decembra okrem pondelkov. Existujú dva okruhy - A (tradičný) s dĺžkou 1 145 m (60 min.) a B (veľký) s dĺžkou 2 150 m (100
min). V júni, júli a auguste vstupy 9.00 - 16.00 (A), 10.00 - 13.00 (B), mimo sezóny 9.30 - 14.00 (A) a 10.00 - 13.00 (B).
Demänovská ľadová jaskyňa: od 15. mája do 30. septembra okrem pondelkov. V júni, júli a a auguste 9.00 - 16.00, mimo sezóny 9.30 - 14.00.
Zaujímavosti okolia: Demänovská a Jánska dolina, Vrbické pleso, rekreačné stredisko Jasná, Chopok (2 024 m), Ďumbier (2 043 m), Dereše (2 003 m), Krakova hoľa (1 752 m), Poludnica (1 549 m), Bôr (1 888 m), Siná (1 560 m), Jaskyňa mŕtvych netopierov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.