produkt, ktorý vytvára hmyz zo skupiny Hymenoptera s vysokou spoločenskou organizáciou. Z hľadiska výživného a liečebného je to neopakovateľná kompozícia. Med je vysoko kalorický, organizmus ho ľahko spracováva a obsahuje vyše 60 neobyčajne cenných zložiek. Hlavnými zložkami včelích medov sú jednoduché a zložité cukry. Spomedzi nich je najviac fruktózy (do 80 percent), potom glukózy a levulózy. Okrem cukrov obsahuje vodu (do 23 percent), bielkoviny, minerálne soli, dusíkaté zlúčeniny, organické kyseliny, vitamíny B a C, enzýmy, éterické oleje a iné.
Med bol známy už v starom Egypte, možno dokonca v kolíske roľníctva - v Mezopotámii. Našiel sa päťtisíc rokov starý egyptský basreliéf, predstavujúci scénu medobrania. O polovicu mladší medicínsky text na papyruse ho odporúča ako prostriedok hojaci rany, vredy a vyrážky. Rovnako starovekí grécki lekári Dioskurides, Galén, a najmä otec medicíny Hipokrates ho odporúčali ako zázračný, všeobecný liek na nemoci a ako univerzálne antidotum. Slávny filozof a matematik Pytagoras spolu s Hipokratom chválili jeho vlastnosti a tvrdili, že za svoju dlhovekosť vďačia pravidelnému užívaniu medu. Jeho prednosti a arómu chválili grécky filozof Aristoteles, rímsky historik Plínius i veľký básnik Vergílius. Med z Hymetu bol v antike známy jasnou farbou a vôňou, sicílsky bol príslovečne dobrý, korzický zas trpký a horkastý, čiernomorský otravný, vyvolávajúci šialenstvo.
Med sa stáročia cenil a používal v ľudovom lekárstve ako výborný prostriedok, pôsobiaci dobre na nervy a choroby tráviaceho ústrojenstva. Užívali ho aj na posilnenie organizmu, na úpravu apetítu, liečenie kašľa a nespavosti. Voľakedy ho používali na výrobu mastí, hojacich rany a utišujúcich bolesti. Naše prababky si samy robili masky krásy z medu zmiešaného so šťavou zo žeruchy. Užíval sa aj v profylaktike nákazlivých chorôb: osýpok, týfu a cholery. Zamilovaní ho užívali ako afrodiziakum.
Medzičasom sa zoznam chorôb pri ktorých pomáha med značne rozšíril. Gastrológovia zistili, že užívanie medu prináša dobré výsledky pri liečbe vredov žalúdka a dvanástnika, aj pri ochoreniach pečene. Je účinný pri liečení srdcových chorôb a vysokého tlaku. Med má využitie aj v geriatrii, okrem iného v prípadoch sklerózy. Vtedy sa odporúča zmixovaná šťava z cibule a medu. Najčastejšie sa však liečime sami v prípadoch infekcie horných ciest dýchacích. Pohár mlieka s medom nielenže zľahčí kašeľ, ale aj účinkuje upokojujúco a prinesie dobrý spánok. Ešte účinnejší je sirup z cibule, cesnaku a medu. Pokrájané plátky sa v pohári ukladajú striedavo s medom. Zaváraninový pohár uzavrieme, postavíme na teplé miesto a po niekoľkých hodinách môžeme piť vzniknutú šťavu.
Hodno spomenúť aj propolis a iné včelie produkty, ktoré v ostatných rokoch urobili ohromnú kariéru v medicíne (zvlášť pri hojení rán a oparení). Med ako liek je tým cennejší, že organizmus ho ľahko spracováva a prakticky nie sú obmedzenia pre jeho požívanie. Len u niektorých osôb môže spôsobiť slabé alergické reakcie.
Najzdravší je samozrejme čerstvý med, zbavený chemických dodatkov. Zvlášť hodnotný pre organizmus je med vtedy, keď ho konzumujeme pri raňajkách.
Autor: všk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.