pod oknami môjho rodinného domu. Vez otvorené okná sa často dostanú aj do kuchyne a spálne a prednedávnom poštípali naše maloleté deti... Upozornil som na to suseda, ktorý sa vyjadril, že od včelám nemôže rozkázať kadiaľ majú lietať. Moju rodinu včely obťažujú a neviem, ako mám tomu zabrániť. Okrem toho sused má v blízkosti môjho plota aj hnojisko, z ktorého sa šíri nepríjemný zápach a je rajom pre všelijaký poletujúci hmyz, ktorý nás tiež obťažuje. Ako môžem dosiahnuť nápravu, keďže sused ignoruje moje sťažnosti a námietky?
Zn.: Susedove včely
Odpoveď: V zmysle § 127 Občianskeho zákonníka "vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeraným pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, dymom, popolčekom, pachmi a nesmie nechať chovné zvieratá vnikať na susediaci pozemok".
Chovať včely je právom vlastníka (nájomcu) nehnuteľnosti, teda takéto právo má aj váš sused. Chov včiel na jeho pozemku však môže súčasne znamenať vznik menších alebo väčších zásahov do práva vlastníka susedného pozemku, prípadne aj vzdialenejších susedných pozemkov. Včely lietajú za potravou a nepoznajú hranice. Z právneho hľadiska by iste nemohlo obstáť, keby zbieranie potravy na cudzích rastlinách, spojené s opeľovaním sa považovalo za zásah do vlastníckych práv majiteľov týchto rastlín. Je však pravdou, že včely treba považovať za hmyz, aj keď užitočný, ktorý môže obťažovať susedov.
Ak berieme do úvahy užitočnosť včiel, treba veľmi starostlivo zhodnotiť, kedy možno ich nalietavanie na cudzí pozemok považovať za zásah do vlastníckeho práva tohoto pozemku, resp. rastlín, ktoré včely opeľujú. Spravidla za takýto zásah bude možné považovať nalietavanie v miere spoločensky neúnosnej, znamenajúce značné a nevhodné obťažovanie vlastníka susedného pozemku, vrátane osôb, ktoré sa s jeho súhlasom oprávnene zdržiavajú na tomto pozemku. Z hľadiska kvantity a kvality nalietavania má svoj význam najmä počet chovaných včelstiev, vzdialenosť úľov od hranice, povaha a tvar pozemku, na ktorom sú včelstvá umiestnené, vrátane umiestnenia budov a porastu, nasmerovanie česna, povaha ohrady medzi susediacimi pozemkami a pod. V konkrétnom prípade teda dôležité bude napr. to, či je medzi susediacimi pozemkami plný múr, aká je jeho výška, alebo či je tam plot s otvormi umožňujúcimi prelet a v akej výške. Svoj význam z hľadiska skúmania zásahu do vlastníckeho práva suseda môže mať i to, či ide o nehnuteľnosť v zastavanom území, alebo nie, v mestách či na dedine a iné. Včely lietajú väčšinou 3 - 8 m vysoko, iba výnimočne pri zemi, preto je dôležitá svahovitosť terénu. Tiež má svoj význam i to, či sú obidvaja susedia včelári, a napr. aj to, keď sa na susednom pozemku oprávnene zdržiavajú osoby vysoko alergické na včelí jed.
Aj vlastník včelstiev požíva ochranu voči zásahom do svojich vlastníckych práv. Takýmto zásahom by mohlo byť nevhodné a neohľaduplné používanie postrekov na stromy a iný porast na susediacich pozemkoch, ktoré môžu spôsobiť usmrtenie včiel. Včelami obťažovaný sused však rozhodne nemôže voliť také vlastné opatrenia, ktoré môžu znamenať hromadné ničenie včiel nalietavajúcich na jeho pozemok. Znamenalo by to vážny zásah do vlastníckych práv vlastníka včelstva. taktiež nemožno akceptovať, aby vlastník susedného pozemku sa nalietavaného včelstva zmocnil.
Najlepším riešením by bolo dohodnúť sa so susedom na konkrétnych opatreniach. Napr. na zmene postavenia úľov ďalej od hranice, na vyššiu polohu, s iným nasmerovaním česien, obmedzením počtu včelstiev, prípadne zriadením vhodnej, primerane vysokej zásteny tak, aby včely boli nútené nalietavať do väčšej výšky. V prípade, že dohoda so susedom možná nie je, môže sa obťažovaný sused domáhať ochrany v priestupkovom konaní, prípadne v súdnom konaní. Rovnako by bolo vhodné riešiť aj problém so zápachom a hmyzom šíriacim sa zo susedovho hnojiska.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.