Napríklad výkupná cena paradajok na priemyselné spracovanie sa v tomto roku znížila o tretinu, to je zhruba o 1 Sk na kilogram. V prípade, že sa nič mimoriadne neudeje, možno podľa prezidenta Slovenskej zeleninárskej únie (SZÚ) Mikuláša Takáča očakávať pokles cien cibule, a to až o 50 %.
Pestovateľom ovocia robí starosti napríklad nízka výkupná cena broskýň, ktorá je o 30 až 40 % nižšia ako vlani.
Problémy slovenských pestovateľov zeleniny a ovocia súvisia predovšetkým so vstupom krajiny do EÚ. Farmári na Slovensku len ťažko dokážu konkurovať svojim európskym kolegom, ktorí dostávajú až o 40 % vyššie dotácie, dosahujú väčšie hektárové výnosy a navyše disponujú modernou technikou. Situáciu slovenských producentov môže v budúcnosti ešte viac skomplikovať nedávne rozhodnutie Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktorá chce vo svetovom obchode znížiť dovozné clá a redukovať štátne dotácie v troch hlavných oblastiach vrátane poľnohospodárstva.
Po odbúraní colných bariér možno očakávať prílev lacných poľnohospodárskych plodín z Číny, Indie, ale aj Austrálie a Juhoafrickej republiky. Slovenskí farmári pritom majú problémy s lacným dovozom z Číny už v súčasnosti. Svedčí o tom napríklad paradajkový pretlak, keď ceny za kilogram zahustených rajčín klesli z 27 Sk na 18 Sk. Ďalším príkladom lacných čínskych výrobkov sú zavárané šampiňóny či špargľa.
Podobné poznatky ako pestovatelia zeleniny majú i ovocinári. Potvrdzuje to skúsenosť samostatne hospodáriaceho roľníka Vilmosa Zsideka vo Svätom Petri, ktorý v týchto dňoch oberá broskyne a slivky. Napriek tomu, že on a jeho spolupracovníci museli na jar broskyne viackrát ošetriť proti chorobám, ukazuje sa dobrá úroda tohto ovocia s výnosom 8 až 10 ton na hektár. V dôsledku lacných dovozov sa však jeho výkupná cena pohybuje od 15 do 17 Sk za kilogram, čo je o 30 až 40 % menej ako vlani. Lacné dovozy zo zahraničia pritom postihujú najmä malých producentov. Prezident SZÚ Takáč sa domnieva, že východiskom pre slovenských farmárov by bolo zakladanie spoločných výrobno-odbytových združení. Ich vznik však zatiaľ pokrivkáva, jednou z prekážok je vzájomná nedôvera medzi pestovateľmi. Združenia by podľa neho dokázali spoločne získať prostriedky na nákup modernej baliacej, triediacej a chladiarenskej techniky, ktorej nedostatok je v súčasnosti veľkým hendikepom slovenských farmárov. Zároveň by sa museli zamerať na zlacnenie svojej produkcie a zvýšenie hektárových výnosov, aby boli konkurencieschopní voči európskym producentom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.