v Anglicku a krajinách západnej Európy. Ide o subkultúrny fenomén, ktorý úzko súvisí s nástupom elektronickej tanečnej hudby (najmä techna) a túžbou veľkej skupiny mladých ľudí pravidelne uniknúť na niekoľko hodín z reality. Extázu pomáhajú navodiť duniace technorytmy, alkohol a takzvané smart drugs, ľahké drogy.
Na rozdiel od svojich rovesníkov označovaných ako "kluberi", ktorí navštevujú nočné kluby, kde vystupujú etablovaní dídžeji, "raveri" dávajú prednosť voľnej prírode a vlastnej hudobnej produkcii.
Miesto konania si oznamujú len niekoľko hodín pred začiatkom akcie na internete alebo cez mobilné telefóny. O nonstop zvukovú kulisu sa starajú veľké soundsystémy napájané výkonnými dieselovými agregátmi. Tancuje a zabáva sa až do úplného vyčerpania. K prieniku oboch skupín dochádza na masových pouličných technoparties typu Love Parade, ktorá sa tento rok po prvýkrát nekonala v Berlíne, ale v uliciach Zürichu
Podľa amerického spisovateľa a teoretika Douglasa Rushkoffa je však rave hnutie na ústupe. Ako povedal v rozhovore pre český časopis Živel: "Táto kultúra začala strácať silu v okamihu, keď sa na špičku vlny dostali skupiny ako Prodigy alebo Chemical Brothers. Dovtedy totiž nebola o superhviezdach, rave bol vždy anonymný, nikto nevedel, kto práve hrá."
Kým v minulosti bola pre rave parties typická slobodná bezkonfliktná atmosféra, dnes sa v našich končinách objavujú v podobe akcií na súkromných pozemkoch, ktoré musí rozháňať polícia. Práve tento "adrenalínový" moment je pre mnohých súčasných priaznivcov hnutia veľmi lákavý.
Autor: her
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.