už dlhé mesiace sledujú heroický zápas NBS proti posilňovaniu slovenskej koruny. Občas s úžasom, občas so zdesením, ale temer nikto s pochopením. Jediný, kto rozumie tomu, čo NBS robí, je guvernér Marián Jusko a jeho tím.
Boj proti "silnej" korune nie je žiadna suchá makroekonomická kauza, ale bytostne sa dotýka všetkých občanov Slovenska, ktorí dovolenkujú v eurozóne či inom bližšom alebo vzdialenejšom zahraničí. Súvislosť je primitívna - čím väčšie úspechy NBS v boji s korunou dosahuje, tým nevýhodnejšie sú kurzy, v ktorých si Slováci vymieňajú svoje peniaze na eurá, doláre a spol. Dá sa to povedať aj tak, že menová politika NBS znižuje životnú úroveň slovenských občanov v zahraničí. (A naopak, Slovensko je lacnejšie pre návštevníkov z cudziny.) Môže byť aj tvrdšia formulácia - NBS nás okráda, keďže umelo zráža trhovú cenu peňazí, ktoré sme si zarobili. Naposledy použila NBS svoju hlavnú zbraň, zníženie základnej úrokovej miery, koncom júna, a ďalšie zníženie, ktoré by už bolo štvrté v tomto roku (vždy o pol percenta), očakával trh pred týždňom. Našťastie si u Juskovcov vec rozmysleli a koruna osciluje v pásme okolo 40 Sk za euro - zatiaľ. Ďalšie intervencie centrálnej banky ale visia vo vzduchu a nám prichodí pýtať sa, na čo je to všetko dobré.
Základný argument NBS znie, že koruna sa posilňuje príliš rýchlo, čo nezodpovedá "ekonomickým fundamentom". Cenu slovenskej meny vraj stále zvyšujú špekulanti, ktorí nakupujú koruny pre výhodný úrokový diferenciál oproti západným menám (zisk z korunových účtov je stále vyšší ako napr. z eurových), alebo v očakávaní ďalšieho zhodnotenia, aby potom predávali so ziskom.
Nuž - tzv. ekonomické fundamenty nikdy neboli kvalitnejšie ako v tomto roku. Čo to je - fundamenty? Saldo zahraničného obchodu, vývoz, deficit verejných financií, rast HDP, prílev investícií. To sú faktory, ktoré priamo modelujú trhový kurz. Ktorúkoľvek veličinu z týchto si pozrieme - ekonomika láme slovenské rekordy. Stačí si naklikať stránky Štatistického úradu - nikdy sa národnej ekonomike nedarilo lepšie ako v prvom polroku 2004, slovenské ukazovatele sú najlepšie v strednej Európe. A čo je veľmi dôležité, dôveru trhu v udržateľnosť trendov zvyšujú reformy (ktoré síce nie sú zďaleka dokonalé, ale inde nevidieť žiadne, resp. len kozmetické). Ako môže jeden bankár či diplomovaný ekonóm povedať, že na posilňovanie Sk nie sú "fundamenty"? Kedy budú - ak nie teraz?
Úplne zavádzajúca je debata o špekulantoch. Samozrejme, že krátkodobí hráči Sk nakupujú - ako každú inú menu, keď kalkulujú na rýchly zisk. Špekulanti budú na trhu vždy. Ich nákupy majú určite nejaký vplyv a možno čiastočne menu tiež zhodnocujú. V situácii, keď je ekonomika zdravá, ale z ich strany nehrozí žiadny masívny útok na menu (aký sme videli napr. v decembri proti forintu). Sú to nezmysly a výhovorky.
Boj NBS proti spevňovaniu koruny je škodlivý vo viacerých rovinách. Už dnes sú úroky na terminovaných vkladoch smiešne a každý, kto drží peniaze v komerčnej banke, si musí byť vedomý, že pri osempercentnej inflácii je takýto "biznis" čistá strata. Práve inflácia je jediný makroekonomický "fundament", v ktorom SR výrazne zaostáva za vyspelými krajinami. Znižovanie úrokovej miery je pritom opatrenie čisto proinflačné. Čo to je za menovú politiku?
Ozvali sa hlasy, že znížením úrokov zlacnejú obyvateľské úvery. To môže byť pravda, ale dosť cynická; ak existuje nejaké riziko, že sa dnešný zdravý vývoj zvráti, tak je to výsledok volieb 2006. Kým nebude jasné, že prípadný vstup Smeru do vlády nevyvolá antireformné kroky a nejakú socialistickú recidívu, nikto normálny si väčšiu dlhodobú pôžičku nezoberie. Mohlo by sa mu totiž stať, že ju nesplatí a skončí na lopate exekútora... Rizikom súčasného pôžičkového boomu je práve zadĺženie obyvateľstva, ktoré pri spomalení rastu môže viesť k lavíne osobných krachov a sociálnym nepokojom. I preto je boj proti spevňovaniu koruny pomýlený; silnejšia domáca mena plazivo, ale iste zmenšuje cenové rozdiely medzi SR a eurozónou.
Zostáva otázka - cui bono? Teda v prospech koho, akých záujmov robí NBS svoju menovú politiku? Okrem "fundamentov" počuť už len jediný argument - konkurencieschopnosť slovenských exportérov (čím silnejšia koruna, tým menej zarobia). Nelogické a hlúpe - predovšetkým preto, lebo mäkké prostredie, ktoré NBS svojím protekcionizmom pre výrobcov modeluje, im pomôže len krátkodobo, ale dlhodobo poškodí. Fór, ktorý im slabá koruna zabezpečuje, totiž nebude trvať večne. Po druhé - exportéri sa nikdy netešili komfortnejším podmienkam ako dnes. Znížená daň z príjmov na 19 percent, stále nízke náklady práce. Čo ešte chcú? Nedá sa svietiť - je dôvodné podozrenie, že centrálna banka preferuje jednu úzku záujmovú skupinu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.