zločin, ktorý sa samostatne posudzuje miernejšie, ale ak sa ho odsúdený dopustí po tretí raz, nasleduje oveľa prísnejší trest.
Prvenstvo v použití zásady trikrát a dosť pripadne zrejme Krajskému súdu v Banskej Bystrici, kde v týchto dňoch sudcovi pridelili spis Pavla G. z Tisovca. Potvrdil to hovorca krajského súdu JUDr. Igor Králik.
Hovorca ministerstva spravodlivosti Richard Fides má informácie, že na Slovensku sú tri prípady, na ktoré sa zásada vzťahuje, ale zaoberá sa nimi prokuratúra, "súdne pojednávanie ešte nebolo".
Pavol G. bol už sedemkrát súdne trestaný, z toho dvakrát za pokus o ublíženie na zdraví a lúpež. Aj teraz je obžalovaný z lúpeže, po tretí raz sa teda mal dopustiť zločinu z kategórie, na ktorý sa vzťahuje paragraf 43 o zásade trikrát a dosť. Ak ho súd uzná vinným, môže dostať až doživotie, minimálne však 20 rokov.
Pavla G. žaluje prokurátorka za útok na dvoch mladých mužov, ktorých napadol na autobusovej zastávke v Tisovci a žiadal od nich najprv 100, neskôr 300 korún. Jednému z nich mal pri bitke priložiť na krk lovecký nôž a vyhrážať sa, že ak mu nedá peniaze, zabije ho.
Pavel G. tvrdí, že je nevinný, ale po odchode zo zastávky v jednom z miestnych barov napadol ďalšieho muža. Tiež ho udrel a nožom sa mu vyhrážal, že ho zabije.
Okrem tohto prípadu má Krajský súd v Banskej Bystrici aj ďalší, na ktorý sa vzťahuje paragraf 43. Viackrát trestaný muž za násilné trestné činy je obvinený zo znásilnenia manželky. Ak súd uzná jeho viny, tiež mu hrozí doživotie. Prípadom sa zatiaľ zaoberá polícia a prokuratúra.
Podľa štatistík by sa zásada trikrát a dosť mohla týkať asi 1200 recidivistov. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic po uplatnení tejto zásady očakáva zníženie kriminality.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.