radiácie pri incidente nedošlo. Tlačová agentúra Kjódo oznámila, že štyri osoby zomreli na následky ťažkých popálenín. K nehode došlo v budove, kde sa nachádzajú turbíny. Para zasiahla dovedna 11 osôb, sedem zostáva hospitalizovaných.
Oficiálni predstavitelia uviedli, že para, ktorá unikla v uzavretom priestore, nebola rádioaktívna a okoliu elektrárne nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Úrady nevydali žiaden príkaz na evakuáciu. Mihama leží asi 320 kilometrov západne od Tokia. Hovorca elektrárenskej spoločnosti Kansai Takahiro Seno uviedol, že elektráreň sa automaticky vypla a momentálne sa vyšetruje príčina nehody. Podľa agentúry Kjódo nehodu spôsobil nedostatok chladiacej vody. Uniknutá para mala teplotu 270 stupňov Celzia. Ide o najhoršiu nehodu od incidentu z roku 1999, keď došlo k úniku radiácie v zariadení na spracovanie vyhoreného paliva v Tokaimure, severovýchodne od Tokia. Pri tejto nehode zahynuli dve osoby a stovky ďalších boli ožiarené.
Nehodu - najvážnejšiu v japonskom jadrovom zariadení - spôsobili dvaja zamestnanci, ktorí chceli ušetriť čas pri manipulácii s uránom a porušili technologický postup. Následná séria problémov s bezpečnosťou podkopala dôveru japonskej verejnosti v jadrovú energiu, kvôli čomu sa energetický program ocitol vo vzduchoprázdne. Japonci si začali možné problémy s atómovými elektrárňami uvedomovať po tom, čo sa objavili informácie o údajných porušeniach bezpečnostných opatrení viacerými veľkými energetickými spoločnosťami. Jadrová energia zabezpečuje 30 percent spotreby elektrickej energie v Japonsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.