jeho hirošimský kolega Tadakoši Akiba, vyzval Američanov, aby sa postavili proti jadrovej politike svojej vlády. Ak jediná svetová superveľmoc nechce vzdať závislosti od jadrových zbraní, nemôže sa zastaviť ani ich šírenie, povedal Ito pred asi 20.000 ľuďmi.
Ito kritizoval USA, že naďalej vlastnia asi 10.000 jadrových zbraní, uskutočňujú atómové testy a vyvíjajú jadrové hlavice, označované ako "bunker buster" a "mini-nuke". Stúpenci nových zbraní tvrdia, že v oblasti okolo cieľa by spôsobili menšie škody a zabili menej ľudí. Starosta Nagasaki vyčítal japonskej vláde premiéra Džuničira Koizumiho, že nerobí nič pre mier a bezpečnosť severovýchodnej Ázie. Vyzval ju, aby sa držala japonskej pacifistickej ústavy.
Presne o 11.02 h miestneho času, keď nad Nagasaki vybuchla 9. augusta 1945 atómová bomba Fat Man (Tučný muž), držali účastníci spomienkového zhromaždenia minútu ticha za zvukov kostolných a chrámových zvonov. Priamo na následky výbuchu zahynulo v Nagasaki asi 74 000 ľudí, 75 000 bolo zranených. Mesto Nagasaki v rámci včerajšieho obradu pridalo na zoznam obetí 2707 mien ľudí, ktorí za ostatný rok zomreli na rakovinu a iné choroby spôsobené výbuchom jadrovej nálože. Celková bilancia sa tak zvýšila na 134 592 obetí. Šesť dní po tomto nálete, 15. augusta 1945, Japonsko podpísalo kapituláciu, čim sa skončila druhá svetová vojna.
Autor: Nagasaki (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.