týždne však vydali neblahé svedectvo, že maďarskú kartu s obľubou vyťahujú aj samotní Maďari.
To je spoločný menovateľ všetkých nacionálne šibnutých debát, ktoré tu už mesiac oživujú prázdninovú nudu. Veru tak - diskusiu o používaní menšinových jazykov v slovenskom parlamente otvorila Edit Bauer na pôde EP tak, že ešte tam dobre nestihla ani zaujať svoje kreslo. Témy vracania slovenskej pôdy zahraničným Maďarom, resp. autonómie, odštartoval za južným plotom pre zmenu Bugárov politický priateľ Viktor Orbán. Tak to bolo a Bugár sa nemá veľmi čo hnevať, keď je z toho zrazu petícia za zrušenie SMK, kopa hlúpych komentárov a iné somariny. To platí bez ohľadu na motivácie a obsahy, ktoré možno boli mienené dobre a pri analytickejšom pohľade je jasné, že jazykovú zvrchovanosť ani územnú integritu štátu nijako neohrozujú.
Doložku neškodnosti si určite zaslúži návrh pani Bauer. Normálni Slováci by nemali mať problém s tým, aby poslanci maďarskej národnosti mohli vystúpiť v NR SR v materinskej reči. Námietky by mohli mať daňoví poplatníci, ktorí by sa museli poskladať na prekladateľov a tlmočníkov. Ale nič viac nemôžu - len protestovať v rámci slobody prejavu. Reči o jedinom štátnom jazyku sú smiešne a diskriminačné - aj Maďari sú občania tejto republiky, nikoho nemožno nútiť učiť sa cudzie ani štátne jazyky. A keby bol jeden maďarský analfabet zvolený, nemožno mu uprieť právo vystupovať v mene svojich voličov. Nielen v EP, kde sa inak ani nedá, ale aj v národných parlamentoch je bežné takéto menšinové právo. A je faktom, že až do schválenia "mečiarovského" zákona o štátnom jazyku existovalo aj na Slovensku. Toľko k obsahu.
Problém - a to zásadný - je s formou. Ako sme už povedali, pani Bauer ešte ani nezložila zadok do eurosedačky a nič dôležitejšieho a lepšieho ju nenapadlo, ako začať s diskrimináciou na Slovensku. Všade majú nejaké problémy, je však nelojálne, konfrontačné a provokačné ich pri prvej príležitosti tematizovať na medzinárodnej pôde. O to ide. Pri všetkej úcte k maďarskej menšine, diskriminácia jej reprezentácie v NR SR nie je ten ústredný a najťažší vnútroštátny defekt, ktorý si zaslúži pozornosť na prvej tlačovke slovenského europoslanca. Aj preto, lebo maďarská karta je stále v balíku a medzi menšinou a väčšinou nepanujú stále bezoblačné vzťahy dôvery. Ak samotní predstavitelia SMK hovoria, že im nejde o využívanie práva materinskej reči, ale len o jeho zakotvenie, aby ho mali, tak naozaj nevidieť dôvod, prečo je dôležité problém vyťahovať po prvom pozdrave v Bruseli. Jedine, že by dôvodom bolo založenie maďarskej národnej frakcie v EP a tlak europoslancov Fideszu, ktorí nenechajú vychladnúť otázku cezhraničných Maďarov, ani keby všetci s Durayom na čele dostali šľachtické privilégiá. Potom je ale naozaj nemiestne vykrikovať, že nejakí Slováci tu vyťahujú maďarskú kartu. Nacionálna agenda je kontraproduktívna a zlá, ktokoľvek ju zalieva a hnojí, ešte aj vtedy, ak obsah nie je konfrontačný.
Treba však vidieť jasne: SMK žije v strategickom partnerstve s Fideszom, ktoré hoci nie je krvou podpísané, je v praktickej politike už roky čitateľné. A agenda Fideszu je zlomyseľná a bojovná, bezškrupulózne vyťažuje existenciu menšín na vnútropolitické ciele. Iba o tom, ako zatlačiť vládnych socialistov v Budapešti do defenzívy, sú aj nové Orbánove vyjadrenia o autonómii. Hoci hovoril v Rumunsku a o Rumunsku, nemôže sa dnes Bugár čudovať, že slovenskí nacionáli vystrájajú ako v delíriu a organizujú petíciu za zrušenie SMK. Dupľom sa nemôže diviť, keď europoslanec Duka-Zólyomi ešte prisiera pod kotol vyhláseniami, že SMK autonómiu nevylučuje.
Maďarskou kartou hrajú v tomto lete Maďari - z toho i oného brehu Dunaja. Darmo aj pri autonómii platí, že to nie je žiadny zločin a v mnohých štátoch funguje k dobru väčšiny i menšiny. Politici sú aj preto politici, aby zvažovali účinky svojich výrokov a rozmýšľali, kedy a kde čo prednášajú. Aj preto sú politici politikmi, aby vplývali na svojich partnerov a vysvetľovali im, že nie všetko, čo znie skvele v Budapešti, má rovnakú odozvu aj o dvesto kilometrov severnejšie. Bugár pečie s Orbánom a podporuje ho v jeho zápase s Medgyessym. V poriadku, musí si ale byť vedomý aj dôsledkov - robí mrcha službu porozumeniu na Slovensku. Je trápne počúvať, ako sa zamotáva v osídlach, ktoré si sám spriada vysvetľovaním školskej a kultúrnej autonómie, čo má byť akože napr. Komárňanská univerzita. K ucelenému obrazu ale tiež patrí, že SMK nie je vnútorne jednotná a časť jej predstaviteľov verí, že spoločne s Orbánom si v EÚ vymôžu kus autonómie. Celá maďarská téma je blbosť a kvitne len preto, lebo blbcov je tu aj tam dosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.