Daniela Matulová z oddelenia komunikácie s médiami Sociálnej poisťovne Bratislava. Odpovede sú uvádzané podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.
Zamestnanec podľa zákona je fyzická osoba v pracovnom pomere. Zamestnanec na účely úrazového poistenia je aj fyzická osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru [§ 4 ods. 1 písm. a) a ods. 2 zákona].
Zamestnávateľ podľa zákona je pre fyzickú osobu v pracovnom pomere právnická osoba alebo fyzická osoba, ku ktorej je fyzická osoba v pracovnom pomere. Zamestnávateľ na účely úrazového poistenia je aj právnická osoba alebo fyzická osoba, pre ktorú zamestnanec vykonáva prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru [§ 7 ods. 1 písm. a) a ods. 2 zákona].
Povinne nemocensky poistený je zamestnanec, ktorý vykonáva prácu na území Slovenskej republiky alebo mimo územia Slovenskej republiky počas obdobia určeného zamestnávateľom, ak medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak. Povinne dôchodkovo poistený je zamestnanec, ktorý je povinne nemocensky poistený [§ 14 ods. 1 písm. a) a § 15 ods. 1 písm. a) zákona].
Povinne poistený v nezamestnanosti je zamestnanec, ktorý je povinne nemocensky poistený okrem zamestnanca podľa osobitného predpisu. Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na zamestnanca, ktorému sa vypláca starobný dôchodok (§ 19 ods. 1 a 3 zákona).
Povinne úrazovo poistený je zamestnávateľ okrem zamestnávateľa sudcu podľa osobitného predpisu a zamestnávateľa prokurátora podľa osobitného predpisu. Povinne garančne poistený je zamestnávateľ uvedený v § 7 ods. 1 písm. a) okrem zamestnávateľa, ktorý je rozpočtovou a príspevkovou organizáciou (§ 16 a § 18 ods. 1 zákona).
Povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca vzniká fyzickej osobe v pracovnom pomere odo dňa vzniku pracovného pomeru a zaniká dňom skončenia pracovného pomeru [§ 20 ods. 1 písm. a) zákona].
Zamestnanec platí poistné:
- na nemocenské poistenie 1,4 % z vymeriavacieho základu
- na starobné poistenie 4 % z vymeriavacieho základu
- na invalidné poistenie 3 % z vymeriavacieho základu
- na poistenie v nezamestnanosti 1 % z vymeriavacieho základu.
Zamestnávateľ platí poistné:
- na nemocenské poistenie 1,4 % z vymeriavacieho základu
- na starobné poistenie 16 % z vymeriavacieho základu
- na úrazové poistenie 0,8 % z vymeriavacieho základu
- na garančné poistenie 0,25 % z vymeriavacieho základu
- na poistenie v nezamestnanosti 1 % z vymeriavacieho základu
- do rezervného fondu 2,75 % z vymeriavacieho základu
Poistné na invalidné poistenie neplatí poistenec, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %. Poistné na invalidné poistenie neplatí aj poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený, po splnení nároku na starobný dôchodok a poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok. Poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, a za zamestnanca, ktorý je dôchodkovo poistený po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok alebo ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok (§ 128 ods. 4 zákona).
Do preskúmania trvania invalidity podľa § 263 ods. 2 poistné na invalidné poistenie neplatí poistenec, ktorému bol priznaný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004, ak nárok na jeho výplatu trvá po 31. decembri 2003. Do preskúmania trvania invalidity podľa § 263 ods. 2 poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnávateľ za zamestnanca, ktorému bol priznaný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004, ak nárok na jeho výplatu trvá aj po 31. januári 2003.
Vymeriavací základ zamestnanca je príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, najmenej 6 080 Sk mesačne na platenie poistného na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Vymeriavací základ je mesačne najmenej 75 % zo 6 080 Sk, ak ide o zamestnanca, ktorý je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 %, a o mladistvého zamestnanca staršieho ako 16 rokov a 50 % zo 6 080 Sk ak ide o zamestnanca, ktorý je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, ak ide o zamestnanca mladšieho ako 18 rokov, ktorý je invalidný, a ak ide o zamestnanca mladšieho ako 16 rokov. Vymeriavací základ zamestnanca je najviac 21 548 Sk mesačne na platenie poistného na nemocenské poistenie a najviac 43 095 Sk mesačne na platenie poistného na dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti [§ 138 ods. 1 písm. a), ods. 11, ods. 12 písm. a) a b), ods. 13 zákona.].
Vymeriavací základ zamestnávateľa, ak zákon neustanovuje inak, je vymeriavací základ jeho zamestnanca. Vymeriavací základ zamestnávateľa za každého jeho zamestnanca je mesačne najviac na platenie poistného na nemocenské poistenie a poistného na garančné poistenie 21 548 Sk a na platenie poistného na dôchodkové poistenie, poistného na poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu 43 095 Sk. Do vymeriavacieho základu zamestnávateľa na platenie poistného na úrazové poistenie sa zahŕňa aj odmena jeho zamestnanca za prácu, ktorú vykonáva na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Na určenie vymeriavacieho základu zamestnávateľa na platenie poistného na úrazové poistenie obmedzenie v odseku 15, t. j. hranica maximálneho vymeriavacieho základu, neplatí (§ 138 ods. 15 a 16 zákona).
Z uvedenej právnej analýzy vyplýva, že fyzická osoba (študent, dôchodca), ktorá uzatvorí so zamestnávateľom pracovnú zmluvu, nadobúda naj účely sociálneho poistenia postavenie zamestnanca, a preto táto fyzická osoba a jeho zamestnávateľ majú povinnosť platiť poistné na jednotlivé druhy sociálneho poistenia. Zamestnanec, ktorému sa vypláca starobný dôchodok a zamestnávateľ za tohto zamestnanca neplatí poistné na poistenie v nezamestnanosti. Zamestnanec, ktorý je poberateľom invalidného dôchodku a čiastočného invalidného dôchodku do preskúmania trvania invalidity, ako aj zamestnanec, ktorý ma po preskúmaní trvania invalidity pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, neplatí poistné na invalidné poistenie, ako aj zamestnávateľ za tohto zamestnanca. Poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnanec, ktorý je dôchodkovo poistený, po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok a zamestnanec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok, ako aj zamestnávateľ za tohto zamestnanca.
Ak fyzická osoba (študent, dôchodca, nezamestnaný) vykonáva práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnickej práci študentov), nadobúda postavenie zamestnanca len na účely úrazového poistenia. V praxi to znamená, že takýto zamestnanec nie je povinne nemocensky poistený, povinne dôchodkovo poistený a povinné poistený v nezamestnanosti, a preto neplatí poistné na jednotlivé druhy sociálneho poistenia. Za tohto zamestnanca platí poistné na úrazové poistenie zamestnávateľ. Vymeriavacím základom zamestnávateľa bude odmena za prácu vykonávanú na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Čo sa týka poberateľov rodičovských príspevkov, zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti v období, počas ktorého sa mu poskytuje rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu, ak nevykonáva zárobkovú činnosť [§ 140 ods. 1 písm. b) zákona]. To znamená, že zamestnankyňa, ktorá poberá rodičovský príspevok a súčasne vykonáva zárobkovú činnosť, je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti, ako aj zamestnávateľ za túto zamestnankyňu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.