Policajný šéf vyhlásil, že explózie boli zrejme teroristickým útokom.
Turecká televízia priniesla zábery záchranárov, ktorí do sanitiek odnášajú zranených, väčšinou cudzincov. Okrem malých hotelov, dve bomby vybuchli v komplexe pre skladovanie plynu na okraji mesta. Tento incident spôsobil materiálne škody, nik však neutrpel zranenia.
Istanbulský policajný šéf Celalettin Cerrah agentúre Anatólia povedal, že k hotelovým výbuchom došlo okolo 02.00 h miestneho času (01.00 h SELČ). Podľa agentúry dve osoby zahynuli a sedem utrpelo zranenia. Životy zranených nie sú ohrozené. "Vyzerá to tak, že to bol teroristický útok," povedal Cerrah novinárom na mieste jedného z výbuchov. Polícia oznámila, že zabitými sú Iránec a Turek. Podľa Anatólie ide o 31-ročného Haydara Baydara z mesta Van na východe Turecka a Iránca Mahdího Púlikiho. Medzi zranenými sú dvaja občania Holandska, dvaja Číňania, Ukrajinec, Turek a občan Turkménska. Zranenia neohrozujú ich život a podľa agentúry Anatólia siedmich už prepustili z nemocnice.
Istanbul, turecké najväčšie mesto a komerčná metropola, bol v ostatných rokoch dejiskom viacerých bombových útokov. V súvislosti s explóziami v hoteloch sa zatiaľ nik neprihlásil k zodpovednosti za útok. V minulosti bombové útoky v Istanbule spáchali tak kurdskí militanti, ako aj ľavicoví extrémisti a radikálni islamisti.
K explóziám došlo pár kilometrov od hotela, kde býva tým amerických basketbalistov, ktorý v Turecku včera zohral posledný zo série prípravných zápasov pred aténskou olympiádou. V pondelok si basketbalisti pod ochranou veľkého kontingentu policajtov pozreli niektoré pamätihodnosti.
Dve obete pochádzajú z výbuchu na treťom poschodí hotela Pars v istanbulskej štvrti Laleli, ktorá je populárnou oblasťou pre obchodníkov z východnej Európy. Zamestnanci hotela povedali, že niekto im desať minút pred výbuchom telefonicky oznámil, že v jednej z izieb je bomba. V šesťposchodovom hoteli bolo v čase výbuchu 37 hostí. K druhej explózii došlo na druhom poschodí hotela Holiday v obľúbenej turistickej štvrti Sultanahmet - historickom jadre Istanbulu. V čase výbuchu bolo v budove 20 hostí. Polícia okolie hotela uzavrela a forenzné tímy v troskách pátrali po dôkazových materiáloch.
Podľa Anatólie polícia v rámci pátrania po podozrivých a ďalších výbušninách prehľadala niekoľko hotelov v oblasti. V novembri 2003 viac ako 60 ľudí zahynulo pri štyroch samovražedných bombových útokoch proti britským a židovským cieľom v Istanbule. Útoky vykonala skupina napojená na al-Káidu. V júni boli štyri osoby zabité a 15 zranených pri výbuchu bomby v autobuse smerujúcom do Istanbulu. Nálož vybuchla predčasne, pričom k incidentu došlo krátko pred tým, ako do Istanbulu pricestoval americký prezident George W. Bush na summit NATO.
* * *
Slováci bez ujmy
Slovenskí občania pri včerajších výbuchoch v Istanbule neutrpeli podľa Generálneho konzulátu SR žiadne zranenia a ani materiálnu ujmu. Konzulát však odporúča všetkým slovenským občanom, ktorí cestujú do Istanbulu, aby v záujme svojej bezpečnosti používali radšej drahšie hotely, ktoré však poskytujú vyšší stupeň bezpečnosti.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.