poslednej olympiáde štartovala len jediná žena Dagmar Daneková (v dvojboji skončila deviata). Zato v Aténach budeme mať tri želiezka v ohni a najmä v prípade najťažšieho z nich - Martina Tešoviča to môže vypáliť aj veľmi sľubne, veď ide o niekdajšieho majstra sveta. Operované koleno, pre ktoré musel takmer ukončiť kariéru, je v poriadku. Na ME 2004 v Kyjeve skončil druhý v trhu a po zlepšení výkonnosti v nadhode, na ktorej na sústredeniach tvrdo pracoval, môže pomýšľať aj na prvú šestku. Jeho rovnako ako Rudolfa Lukáča čaká už druhý štart na OH. Lukáča - z nášho tria najstarší zreje ako víno. Vlani na MS vo Vancouveri skončil ôsmy a hoci už má 35 rokov, k solídnym umiestneniam na vrcholných podujatiach pridáva aj slovenské rekordy. V príprave na OH sa javil vo výbornej forme. Miroslav Janíček si v Grécku odbije olympijskú premiéru, v jeho prípade sa čaká najmenej.
Všetkých troch silných mužov má a aj v najbližších dňoch bude mať na starosti reprezentačný tréner Štefan Korpa. Zastihnúť ho doma v Košiciach pred vrcholom sezóny nebolo jednoduché, spolu so zverencami putoval z jedného sústredenia na druhé. To posledné končilo cez uplynulý víkend v maďarskej Kazincbarcike.
"Keď nebude meškať lietadlo z Viedne, tak sa zúčastníme na večernom slávnostnom ceremoniáli, priznám sa, ak by sme ho nestihli až tak by ma to netrápilo najmä kvôli chlapcom. Za tým, čo tak úchvatne vyzerá v televízií je však kopec starosti. Moji zverenci si totiž upravujú váhu, po ceste sa teda určite dobre nevyspia. Ceremoniál je vždy zážitkom, ale športovci si musia odstáť aj štyri hodiny," hovorí tréner ktorý by, ak by to bolo možné letel do Atén pokojne aj neskôr. Lenže šesť dní pred štartom už musí byť náš reprezentant v dejisku, to platí pre všetkých Slovákov. A už osemnásteho augusta sa na súťažné pódium postaví vo váhovej kategórii do 69 kilogramov Janíček, o deň neskôr do 77 kg Lukáč. Tešoviča, keďže štartuje vo váhovej kategórií do 105 kg čaká vystúpenie až dvadsiatehoštvrtého. Preto do Atén priletí osemnásteho.
Úprava váhy to je v prípade kulturistov, zápasníkov či vzpieračov hotová veda. Ak máte nejaké to kilo oproti vašej kategórií navyše, vždy hrozí, že sa do limitu nevtesnáte. Nie je to síce v prípade olympiády príliš horúce, no už sa stalo...
"Chlapci sa v týchto dňoch vážia častejšie ako modelky. Denne si kontrolujú váhu. Tešovič je v pohode, ten je dokonca pod limitom, Lukáč s Janíčkom sú v norme, vedia koľko za aký čas vedia zhodiť. Každý z nich má svoj postup. Ale ten je iný ako trebárs u kulturistov, nemôže ísť o brutálne zhadzovanie kíl, lebo krátko po procedúre je potrebné podať vrcholný výkon. Od chvíle keď sa v čase oficiálneho váženia pred súťažou majú ešte hodinu na to aby sa vtesnali do limitu. Najčastejšie sa potom zhadzuje v saune, ale myslím, že nám nehrozí, žeby sme z toho museli robiť drámu."
Tréner a jeho zverenec musia dať hlavy do kopy, keď si stanovujú základnú váhu. V dvojboji musíte nahlásiť výkon podľa ktorého vás zaradia do skupiny, pochopiteľne je byť lepšie v A-skupine, takže vzpierači sú nútený radšej trochu nadsadiť. Trebárs u Rudolfa Lukáča je v dvojboji nahlásených 355 kilogramov. Minimálne však musí v dvojboji vzoprieť 335 kilogramov, od toho sa odvíjajú základné pokusy v trhu i v nadhode. "Každý z pretekárov ktorí má isté ambície chce byť v A skupine. Po súťaži v B skupine už totiž vie ako sa vodilo iným a okrem toho súťaž najlepších je v priamom prenose. Nie je nič príjemné ísť na olympiádu a nedostať nad hlavu nič. Verím že Slovákom také niečo nehrozí, že základné pokusy zvládnu bez problémov. Koniec koncov aj tréning sme ladili tak, že sme si stanovili určité váhy a od nich sa potom posúvame ďalej. Bol by som veľmi nerád keby potom ostalo len pri tých základoch, olympiáda je podujatie na ktorom sa patrí zo seba vyžmýkať maximum."
Aby toho naši vzpierači boli schopný príprava bola podľa Štefana Korpu patrične náročná. Na sústredení vo Vysokých Tatrách strávili štyri týždne. Zopár akcií mali v susednom Maďarsku. "Po štyroch týždňoch to chcelo zmenu, lebo potom vám už aj príjemné prostredie môže ísť na nervy, čerstvý vzduch vám začne prekážať," s úsmevom vraví najnižší muž našej výpravy. Do Atén vraj mohol odísť s dobrým pocitom, lebo v príprave ani jeden z jeho zverencov nič neodflákol.
"Tešovič a Lukáč sú v dobrom stave to môžem povedať s plnou vážnosťou. V prípade Janíčka je tá pohoda poznačená s problémom s ramenom. Nejaký čas ho bolelo, nemohol poriadne cibriť techniku, odišli mu návyky i sebavedomie. Ale pracujeme na tom, aby schopný podať výkon za aký sa nebudeme hanbiť."
Týždenne absolvovali vzpierači osem až deväť niekedy aj dvojhodinových tréningových jednotiek. Ani tento šport nie je o samotnom tréningu, dvíhaní činiek. "V prípade vrcholových pretekároch musíte regenerácií venovať zhruba toľko času ako samotnému tréningu. Nestačí dvíhať činky a potom sadnúť na pivo. Organizmus musí byť schopný zniesť záťaž aj na druhý deň. V opačnom prípade nedôjde k nárastu ale poklesu výkonnosti."
Prognózovať umiestnenie našich vzpieračov, to je podľa Štefana Korpu mimoriadne náročná úloha. Tipovať ani za svet nechcel. Zamyslel sa len nad tým, čo by mohlo byť dôvodom na spokojnosť.
"Nechcite aby som vám povedal, že u Lukáča beriem také miesto a u Janíčka také. Nespokojný budem ak sa ani jeden z nášho tria neprebojuje do prvej šestky. Vo váhových kategóriách v ktorých štartujú Lukáč do 77 kg a Tešovič do 105 kg je to doslova nabité. Ale výkony, ktoré sú obaja schopní podať môžu stačiť na medailu, ale aj na desiate miesto," vie tréner aká konkurencia sa v Aténach zíde. Želanie vzpieračov je jasné, prispieť aspoň bodom do olympijského bodovania krajín. "Aj takto by sme mohli zviditeľniť náš šport. Nech sa po olympiáde hovorí o vzpieraní v dobrom," zaželal si skúsený tréner krátko pred odchodom do Atén.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.