víkendy relaxovať, potrebujú spočiatku aspoň debnu na nevyhnutné záhradkárske náradie, ale ešte viac sa hlavne v odľahlejších lokalitách žiada malý domček či búda, kde sa dá skryť pred dažďom, odpočinúť po práci, uskladniť potraviny, ale trebárs aj núdzovo prenocovať.
Začneme základmi, ktoré je najlepšie urobiť z betónu s armatúrou alebo vyskladať z kameňov, spájaných cementovou maltou. Minimálny pôdorys chatky by na kratšej strane mal mať aspoň dva metre, dlhšia strana bude od 2,5 do 3,5 m. Hrúbka základu stačí pár centimetrov, povrch plošiny varovnáme. Ešte pred stuhnutím betónu doň vtlačíme na okrajoch dostatočne dlhé skrutky s metrickým závitom č. 10 hlavou dolu, privarené na oceľovú štvorcovú platničku. Konce necháme prečnievať asi o 5-6 cm, záleží to od hrúbky latiek, použitých na kostru stien. Skrutky umiestňujeme niekoľko centimetrov od rohov, pri dlhších stenách použijeme po jednej skrutke aj v strede steny. Na vyčnievajúci koniec nasunieme oceľovú podložku až do mokrého betónu a necháme dôkladne zatuhnúť.
Kostru tvoria rámy z latiek spájaných čapovaním alebo preplátovaním. Základný rám obvodu steny rozčleníme na menšie úseky. Na jednej z dlhších strán nezabudneme vynechať otvor pre dvere, vedľa alebo v niektorej z ďalších stien otvor pre okno. Do rámu vsadzujeme ďalšie laty, čím ho rozčleníme na menšie polia, niektoré z nich môžeme rozdeliť diagonálne, čím sa pevnosť konštrukcie zväčší (obr. 1).
Hotové dielce osadíme na základ tak, že navŕtame diery do spodných lát presne v miestach, kde vyčnievajú zo základne skrutky a laty na ne nasunieme. Zhora dáme ďalšiu podložku a upevníme maticou (obr. 2). Rámy stien spojíme navzájom v rohoch oceľovými uholníkmi, potom ich obložíme panelmi, ktoré pribijeme na konštrukciu. Ak sú panely z tenkého materiálu, použijeme obklad z oboch strán, v prípade hrubšej drevotriesky postačí z vonkajšej strany. Panely režeme tak, aby sa stretali v strede šírky konštrukčnej laty.
Ak obkladáme obojstranne, medzi laty konštrukcie môžeme použiť na izoláciu a zateplenie kusy polystyrénu. Ak je dverový otvor atypický, dvere musíme vyrobiť na mieru, ak je štandardný, použijeme hotové staršie dvere. Kovanie použijeme jednoduché, zato pevné, vhodné sú dlhé vrátové petlice, zámku volíme tiež čo najpevnejšiu.
Okno ak nemáme staršie hotové, zhotovíme rám s poldrážkou, do neho zatmelíme sklo s hrúbkou 3 mm, na okno zhotovíme pevné okenice, ktoré závorou uzavrieme a zamkneme v prípade našej neprítomnosti.
Strechu zhotovíme jednoduchú sedlovú alebo šikmú s neveľkým sklonom. Ako krytinu použijeme plech (pláty sa musia prekrývať tak, aby nezatekalo), ale poslúži aj preglejka pokrytá térovým papierom, vyradená gumová podlahová krytina a pod (obr. 3).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.