pokračovať v rozširovaní. Tým sa vytvorí približne 783 voľných hrobných miest. Ak sa aj tieto minú, tak sa dajú ešte nejaké miesta vytvoriť na miestach starých hroboch, na ktoré už nikto nechodí a za ktoré sa roky neplatí," vysvetľuje Karol Kačmary zo správy cintorína.
Možno sa vám to zdá neuveriteľné, ale na predaj sa ponúkajú rodinné hrobky aj s nebožtíkmi v lukratívnych lokalitách košickej Rozálie. "V súčasnosti mám v ponuke na predaj šesť rodinných hrobiek na Rozálii, ktorých sa chcú rodiny zbaviť, pretože platiť ich prenájom je pre nich už nezvládnuteľné. Zostali iba dvaja z rodiny a platiť tritisíc korún každých desať rokov za tri hrobky už nezvládnu. V takom prípade treba zaplatiť exhumáciu pozostalých, ktorí sú v nich pochovaní a vymeniť náhrobný kameň. Exhumácia sa prevedie tak, že sa vyberú pozostatky mŕtvych a spopolnia v krematóriu. Rodina si ich potom uloží do spoločnej hrobky."
Aj na správcovskú spoločnosť Rekviem sa z času na čas obracajú pozostalí, ktorí majú záujem predať jestvujúci hrob aj s pomníkom. "Ponuka je väčšia ako dopyt. Veľmi sa to neoplatí, pretože kúpite starý hrob, v ktorom sú ešte pozostatky. Musí sa urobiť ich exhumácia. Podľa toho, v akom stave sú, je možné prehĺbiť hrob a uložiť tie pozostatky tam. Niekedy to nie je možné urobiť a pozostatky sa musia spáliť v rakve v krematóriu. Nie je k tomu potrebný súdny lekár, postup zhodnotia pracovníci správy cintorína," vysvetľuje Karol Kačmary. "Nie je na tom ani nič protizákonné, len tá transakcia musí prejsť cez evidenciu správy cintorína. Nový majiteľ musí ďalej platiť poplatky za prenájom. Pred takouto transakciou musia pozostalí vyplatiť všetky pozdĺžnosti voči správe cintorína, to znamená, keď neplatili za prenájom, musia to najprv vyrovnať a až potom môžu predať hrobku. Naša spoločnosť však takéto predaje nesprostredkúva."
Stalo sa už niekedy, že pozostalí neplatili za prenájom hrobu a správa cintorína ho zrušila? "Ešte nikdy sme k tomu nepristúpili."
Pozostalí sa musia o hroby starať, sami sa musia zaujímať, či majú zaplatené predĺženie doby nájmu.
"Upomienky neposielame, pretože je to veľmi zložité. Ľudia migrujú, väčšinou už nie sú na pôvodných adresách. Teraz sa pripravuje nový pohrebný zákon, ktorý bude platiť od januára budúceho roka. V ňom sa uvažuje, že bude potrebné ľudí informovať, že im končí platnosť. Lenže to je rovnaký problém, ako teraz. Nemáme adresy. Už niekoľko rokov kompletizujeme celú databázu hrobných miest a dávame ju do počítača, ide to pomaly, hrobných miest je cca 50-tisíc. Neplatičov je približne 10-15 percent. Podľa nového zákona by mali byť neplatiči vyvesení na úradnej tabuli, no keď som to počítal, tak som zistil, že budeme potrebovať obrovské tabulisko, aby sa tam zmestilo cca päťtisíc mien."
A koľko nebožtíkov môže byť pochovaných v jednom hrobe? "Počet urien v jednom hrobe nie je obmedzený. Ak ide o klasické pochovanie v truhlách, tak v jednom hrobe môžu byť uložené najviac tri truhly. Niekto, kto má v hrobe prastarých rodičov sa rozhodne, že ich exhumuje, ich pozostatky uložia nižšie a tak vznikne miesto pre nové pochovanie rodinných príslušníkov."
Hrobka pre dve osoby stojí 15 969 Sk na 20 rokov nájomné. Ide len o miesto na cintoríne. Za tieto peniaze je povinnosťou správcu cintorína zametanie, čistenie komunikácií, odpratávanie snehu, vykonávanie posypu, odstraňovanie vencov a odpadu z hrobu, ktoré rozfúka vietor po cintoríne, odstraňovanie divokých skládok, stavebného materiálu po prácach, zber a odvoz odpadu do spaľovne (majú 24 kontajnerov, 20 pletivových košov a jeden veľkokapacitný kontajner), kosenie a výsadba zelene a ešte mnoho ďalších povinností ako sú výruby stromov podľa potreby. "Platí sa to v hotovosti naraz. Ak už hrob jestvuje, platí sa nájom 3800 Sk na desať rokov. Ceny určujeme my, mimo výkopu a spopolnenia, ktorých ceny schvaľuje VÚC," dodáva Kačmary.
A čo ak pozostalí zaplatia teraz spoločnosti Rekviem a o niekoľko rokov bude cintorín spravovať iná? "O zaplatených prenájmoch sa vedie evidencia, ľudia dostanú kópie dokladu o zaplatení, ktoré si treba uschovať. Ak by sa aj také niečo stalo, pre ľudí sa nič nemení a nový správca to bude rešpektovať tak, ako sme my rešpektovali skutočnosť, že náš predchodca Technické služby vyberali peniaze až na 30 rokov a my sme to museli zobrať na vedomie. A hoci sme peniaze nedostali, o cintorín sme sa postarali."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.