dolnej. Štyri zahnuté špicáky sú dlhšie ako ostatné zuby a slúžia na uchytenie a umŕtvenie koristi. Na rozdiel od psa, mačka nežerie svoj úlovok pahltne, ale rozkúskuje si ho na primerané sústa a keďže nedokáže posúvať spodnú čeľusť, natáča pri žuvaní hlavu raz napravo, raz naľavo. S tým súvisí aj skutočnosť, že veľmi ťažko sa jej žerie kašovitá potrava, na čo by chovatelia mali pri kŕmení pamätať.
Ako každá šelma, aj mačka má v čeľustiach veľkú silu, úmernú svojej telesnej konštitúcii. Zadnými stoličkami dokáže rozdrviť menšie kostičky a z tých väčších rezákmi ohrýzať mäkké zvyšky. V šiestom mesiaci života treba u mačky sledovať prebieh výmeny mliečneho chrupu za trvalý. Toto obdobie sa nezaobíde bez sprievodných deštrukčných znakov, pri ktorých zviera všetko rado hryzie, čím si rieši nepríjemnú situáciu v papuľke. Preto je vhodné v tomto čase dať mu nejakú gumovú hračku, loptičku, alebo nejaké kožené žuvadlo, ktoré sa dá kúpiť vo väčšine špecializovaných predajní, ako vhodný materiál na urýchlenie prerezávanie zubov.
Od mala navykáme zviera na otváranie papuľky, čo v neskoršom veku bude výhoda pri podávaní liekov, pri kontrole chrupu a jeho čistení, prípadne pri odstraňovaní zubného kameňa a povlakov slabým roztokom peroxidu sodíka (H2O2) čo je dôležité najmä u zvierat, ktoré sa zúčastňujú výstav.
Zuby mačky sa nekazia v takej miere ako napríklad u človeka, ani sa tak nelámu, ale rozhodne by sme ich mali mať pod kontrolou, pretože aj mačka môže mať nárok na to, že ju bolí pokazený zub, alebo, že má zapálené ďasno od zapichnutej kostičky.
Autor: ors
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.