mliečnou žľazou - vemenom, ktoré je tvorené kožnými žliazkami. Anatomicky je rozdelené na dve polovice, spojené väzivovou prepážkou, ktorá je vlastne aj nosnou osou. Skladá sa zo žľaznatého a väzivového tkaniva, vývodových kanálikov, krvných a lymfatických ciev a nervov.
Žľaznaté tkanivo tvoria drobné komôrky - alveoly, ktoré sú vystlané mliekotvornými žľaznatými bunkami. Ak je kanálik naplnený mliekom, obsah je uvoľnený do vývodových kanálikov, ktoré sa zhlukujú do väčších kanálov - mliekovodov, ktoré vyúsťujú do strukov. Celý systém produkcie mlieka vo vemene pripomína listnatý strom s konármi.
Pomer žľaznatých a väzivových tkanív vo vemene je závislý od plemennej príslušnosti zvieraťa a od funkčného založenia tohto orgánu. Ak prevládajú väzivové tkanivá, vemeno je mäsité a ani po vydojení evidentne nezmení svoj objem. Tento typ vemena je charakteristický pre menej výkonné dojnice. Taktiež starším dojniciam pribúda väzivové tkanivo na úkor žľaznatých častí.
Materiál, z ktorého sa tvorí mlieko je krv a miazga. Pri rozbore krvi a mlieka zisťujeme, že niektoré látky z krvi prechádzajú priamo do mlieka, iné sú produktom mliekotvorných buniek - alveol.
Aká rozkošatená musí byť krvná sústava vo vemene dokazuje skutočnosť, že na tvorbu 1 litra mlieka musí prejsť krvným systémom tohto orgánu u kozy až 400 litrov krvi. Ak zoberieme, že zviera za laktáciu vyprodukuje 1000 litrov mlieka, tak vemenom musí prejsť 400 000 litrov krvi. Keď počítame, že za deň dojka vyprodukuje 5 litrov mlieka, pretečie jej vemenom 2000 litrov krvi. Miazgové cievy sú uloženú súbežne s krvnými a preteká nimi miazga. Ona odvádza splodiny, ktoré neprestúpili do alveol a látky, ktoré sú pre ďalší transport v krvi nežiaduce. Miazgové riečište sa sústreďuje v miazgových uzlinách, kde sa tieto látky neutralizujú.
Autor: Ing. Peter ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.